PolskaNauczyciele coraz częściej ofiarami przemocy w szkole

Nauczyciele coraz częściej ofiarami przemocy w szkole

Przemoc fizyczna i psychiczna, mobbing, publiczne wyzwiska czy złośliwości - to najczęstsze problemy, z jakimi borykają się nauczyciele. Najgorsze jest to, że wychowawcy pozostają zupełnie sami ze swymi problemami. A w połowie przypadków ofiarą przemocy jest nie uczeń, ale nauczyciel.

Związek Nauczycielstwa Polskiego (zrzesza ok. 300 tys. nauczycieli z całego kraju, tj. połowę wszystkich) pół roku temu uruchomił bezpłatną infolinię dla wychowawcy. Telefony od nauczycieli odbierają pedagodzy i psycholodzy. Raport, jaki powstał w oparciu o te rozmowy, jest zatrważający. Nauczyciele stają się ofiarami przede wszystkim przemocy słownej- stwierdza Marta Ziemska, koordynatorka telefonu zaufania dla wychowawców.
Domyślamy się jednak, że część mogła też być ofiarami przemocy fizycznej. Nikt nie przyznał się do tego wprost, bo to przecież zbyt wielka wychowawcza porażka, trudno o niej mówić - dodaje Ziemska. Co mówią statystyki ZNP? Przemoc częściej dotyczy kobiet (87,5%) niż mężczyzn (12,5%). Doświadczyło jej 50% dzwoniących na infolinię wychowawców. 30% nauczycieli przyznało natomiast, że nie radzi sobie z przemocą uczniów wobec swych rówieśników. Jedna czwarta rozmów dotyczyła mobbingu, co dziesiąta - przemocy fizycznej.

Aż 42,5% poruszanych w rozmowach przypadków to przemoc werbalna: publiczne wyzwiska, plotki, złośliwości. Niemal połowa rozmówców już wcześniej szukała pomocy w walce z przemocą na lekcjach i przerwach. Niestety, rzadko ją znajdowała. Marta Ziemska podkreśla, że nauczyciele są znakomicie przygotowani do prowadzenia lekcji z różnych przedmiotów.

Brakuje im jednak wiedzy pedagogicznej i psychologicznej, umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach społecznych, w rozwiązywaniu konfliktów - podkreśla. A nie zawsze mają do kogo udać się po pomoc. Jak pokazują dane naszej kampanii "Szkoła bez przemocy", tylko co szósta z 3 tys. placówek uczestniczących w programie nie ma ani pedagoga, ani psychologa. Infolinia dla wychowawców okazała się bardzo pomocna, liczymy, że wesprze ją nowa minister edukacji Katarzyna Hall - mówi prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Związek apeluje też o uruchomienie kursów dla nauczycieli, które ułatwią walkę ze szkolną przemocą. Najwięcej problemów zgłaszali nauczyciele z Zachodniopomorskiego, Mazowieckiego i Pomorskiego. Numer telefonu zaufania dla nauczycieli: 0801 800 967 Można dzwonić w poniedziałki, środy i czwartki. Koszt połączenia to 35 gr, bez względu na czas trwania.

Magdalena Kula

przemocszkołaedukacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)