Trwa ładowanie...
d4gpuj6

NATO alarmuje: niezwykła aktywność rosyjskich samolotów nad Europą

NATO informuje o dużej aktywności rosyjskich samolotów bojowych w przestrzeni powietrznej nad Europą. Radary Sojuszu rejestrowały wzmożony ruch we wtorek i środę. Do lotu poderwano myśliwce należące do sił powietrznych Norwegii, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Niemiec i Turcji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjski myśliwiec Su-27
Rosyjski myśliwiec Su-27 (Wikimedia Commons, Fot: Vitaly V. Kuzmin)
d4gpuj6

Jak informuje NATO, że w ciągu ostatnich dwóch dni wykryto i śledzono przeloty czterech grup rosyjskich samolotów wojskowych, nazywając to "niezwykłym poziomem aktywności nad europejską przestrzenią powietrzną".

Rosyjskie maszyny pojawiły się przestrzeni międzynarodowej nad Morzem Bałtyckim, Morzem Północnym i Morzem Czarnym. Nie przekazały swoich planów lotu ani nie nawiązały kontaktu radiowego z cywilną kontrolą lotów, co mogło stanowić potencjalne zagrożenie dla cywilnego ruchu lotniczego.

Wśród wykrytych samolotów były bombowce strategiczne, myśliwce i powietrzne tankowce.

d4gpuj6

We wtorek NATO zarejestrowało przelot siedmiu maszyn bojowych nad Morzem Bałtyckim (dwa myśliwce MiG-31, dwa myśliwce bombardujące Su-34, dwa bombowce Su-24 i myśliwiec Su-27). Maszyny zostały przechwycone przez niemieckie myśliwce nad Zatoką Fińską.

W środę NATO-wskie radary ponownie namierzyły nad Morzem Bałtyckim siedem rosyjskich maszyn, które po przechwyceniu przez portugalskie F-16 zawróciły w kierunku Rosji.

W tym samym czasie zarejestrowano nieautoryzowane przeloty dwóch strategicznych bombowców Tu-95 i dwóch myśliwców Su-27 nad Morzem Czarnym. Zareagowały tureckie myśliwce.

Ostatni przypadek miał miejsce w środę w godzinach popołudniowych. Formacja złożona z czterech Tu-95 i czterech tzw. powietrznych cystern Ił-78 została wykryta i przechwycona przez Królewskie Norweskie Siły Powietrzne nad Morzem Północnym. Sześć rosyjskich maszyn zawróciło do Rosji. Dwa bombowce kontynuowały lot wzdłuż wybrzeża Norwegii, kierując się na południowy-zachód, gdzie zostały przechwycone przez maszyny brytyjskie, a potem portugalskie i dopiero wtedy skierowały się w stronę Rosji.

NATO podaje, że w tym roku przechwyciło ponad 100 rosyjskich samolotów wojskowych. To trzy razy więcej niż w 2013 roku.

d4gpuj6

Podziel się opinią

Share

d4gpuj6

d4gpuj6
Więcej tematów