Trwa ładowanie...
d20ze7b
stosunek
26-08-2001 16:53

Nastroje przed wstąpieniem do UE



Większość kandydatów do UE otwarcie i bez uprzedzeń podchodzi do integracji. Tylko u Łotyszy UE wywołuje skojarzenia z ZSRR, a u Polaków poczucie niższości - wynika z raportu, opracowanego na zlecenie Komisji Europejskiej.

d20ze7b
d20ze7b

Polacy, mimo że w sondażach opowiadają się za członkostwem, są nim zaniepokojeni. Obawiają się, że w Unii Europejskiej będą wiecznie ubogimi, nieznanymi i wzgardzonymi krewnymi - głosi opracowanie.

Łotyszom Unia kojarzy się ze Związkiem Radzieckim - bardzo silnym centrum, de facto narzucającym wolę małym republikom. Wzbudza ona ich nieufność i dystans. Mają też skłonność do zamykania się w sobie i do pesymizmu.

Pesymistami są również Polacy. Ponadto cechuje ich poczucie niższości, spowodowane wyobrażeniem negatywnego wizerunku Polaka za granicą - oszusta i złodzieja. Słaba znajomość języków utrudnia im kontakty ze światem zewnętrznym.

Tymczasem ankietowani Węgrzy nie okazywali poczucia niższości podobnego Polakom. Dawali wyraz przekonaniu, że wykształceniem i kulturą nie ustępują Zachodowi. Dumę narodową wyrażają bez agresji i bez kompleksów - napisano w dokumencie.

d20ze7b

Zdaniem autorów raportu, nawet jeśli Węgrzy mają pewne obawy dotyczące członkostwa, są one u nich mniej "obsesyjne", niż u Polaków.

Polaków uznano, obok Łotyszy, za najmniej doinformowanych o Unii. Brakuje im ciekawości intelektualnej podobnej do tej, jaka cechuje Rumunów, czy innych wschodnich Europejczyków.

Z dokumentu wynika, że trudne może być dogadanie się z Polakami w Unii, w której decyzje podejmuje się wspólnie. Choć raport nie wspomina wprost o "liberum veto", to przypisuje Polakom "nikłą" skłonność do uznawania zasad kompromisu.(mon)

Zobacz także:

w WP - Encyklopedia: Unia Europejska

d20ze7b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20ze7b
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj