Trwa ładowanie...
d272hfp
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Naruszono dobra osobiste wdowy po Czesławie Niemenie

Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał, że popularyzator twórczości Czesława Niemena Krzysztof Wodniczak naruszył dobra osobiste wdowy po artyście. Musi opublikować przeprosiny w lokalnej prasie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Małgorzata Niemen-Wydrzycka
Małgorzata Niemen-Wydrzycka (AKPA, Fot: Baranowski)
d272hfp

Zdaniem sądu redaktor naczelny magazynu "Brzmienia" naruszał dobra Małgorzaty Niemen-Wydrzyckiej w felietonach, wywiadach i innych publikacjach na łamach m.in. wydawanego przez siebie magazynu. Wodniczak miał m.in. stwierdzić, że używając nazwiska Niemen zamiast Niemen-Wydrzycka, wdowa po artyście "okłamuje opinię publiczną".

Sąd uznał, że używane przez Wodniczaka sformułowania "wykraczają poza ramy dozwolonej krytyki i uprawnionego zabierania głosu w dyskusji".

Wodniczak musi opublikować w "Głosie Wielkopolskim" i w "Brzmieniach" oświadczenie o treści:

d272hfp

"Krzysztof Wodniczak, redaktor naczelny magazynu 'Brzmienia' przeprasza panią Małgorzatę Niemen-Wydrzycką za wielokrotne naruszanie jej dóbr osobistych w postaci jej dobrego imienia i kultu pamięci po osobie zmarłej"

Przeprosiny mają również zostać przekazane Polskiej Agencji Prasowej. Z wyroku zadowolony jest reprezentujący Małgorzatę Niemen-Wydrzycką mec. Zbigniew Krueger.

- Pewnych granic nie wolno przekraczać nie tylko w wymiarze prawnym, ale również ludzkim - w stosunku do kobiety, wdowy i człowieka - powiedział Krueger.

Krzysztof Wodniczak zapowiedział, że od wyroku złoży apelację.

d272hfp

W czwartek w Sądzie Okręgowym w Poznaniu zakończył się inny proces z powództwa Małgorzaty Niemen-Wydrzyckiej, dotyczący bezprawnego wykonania utworu "Musica Magica" podczas dwóch koncertów. Stowarzyszenie, które było ich organizatorem musi zapłacić wdowie po artyście 156 zł.

Sąd zakazał również stowarzyszeniu udostępniania utworu "Musica Magica", rozpowszechniania nagrań z koncertów z lutego 2009 i lutego 2010 r., podczas których wykonano kompozycję, a także usunięcie kopii nagrań utworu stworzonych podczas koncertów. Ponadto musi ono opublikować oświadczenie z przeproszeniem Małgorzaty Niemen-Wydrzyckiej.

Czesław Niemen urodził się w 1939 r. w Starych Wasiliszkach koło Lidy (dzisiejsza Białoruś) jako Czesław Juliusz Wydrzycki. Był wokalistą, instrumentalistą, kompozytorem, poetą, felietonistą i malarzem. W swoich utworach wykorzystywał teksty poetów, m.in. Cypriana Norwida, Adama Asnyka, Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Nagrał kilkadziesiąt płyt: albumów studyjnych,koncertowych, składanek, minialbumów, singli i pocztówek dźwiękowych. Jego utwory "Sen o Warszawie", "Dziwny jest ten świat", "Bema pamięci żałobny rapsod" czy "Wspomnienie" zapisały się w historii polskiej muzyki popularnej. Był jedną z największych postaci polskiej estrady. Zmarł w 2004 r.

d272hfp

Podziel się opinią

Share

d272hfp

d272hfp
Więcej tematów