Trwa ładowanie...
d1frppg
03-11-2006 13:20

Narodziny dziecka z embriona zamrożonego przez 13 lat

W Hiszpanii urodziło się całkowicie zdrowe dziecko, poczęte metodą in vitro, i które było zamrożone w stanie embrionalnym przez 13 lat, nim wszczepiono je do macicy kobiety - poinformował na internetowej stronie czasopisma "Medicina Reproductiva" Instytut Marqueza w Barcelonie.

d1frppg
d1frppg

To pierwszy przypadek na świecie, kiedy ciąża z tak długo zamrożonym embrionem zakończyła się pomyślnie - podkreślają lekarze.

Literatura naukowa wspomina tylko o jednym podobnym przypadku - narodzinach bliźniaków z embrionów zamrożonych przez 12 lat. Było to w Jerozolimie w 2003 r.

Lekarze hiszpańscy zapewniają, że nowonarodzone dziecko nie ma żadnych problemów zdrowotnych, z czego wnioskują, że czas zamrożenia embrionów nie musi wpływać na zdrowie embrionów.

Do głównego ryzyka zamrażania embrionów na czas nieograniczony należy degradacja białek. Z tego powodu wiele ośrodków tzw. reprodukcji wspomaganej, a nawet legislacja wielu krajów ustanawiają pięcioletni limit czasowy zamrożenia.

d1frppg

W Hiszpanii dawne prawo także ustanawiało ten limit - nie wskazując jednak, co dalej robić z embrionami. Z tego powodu tysiące klinik wciąż przechowują zamrożone embriony.

Obecne prawo nie ustanawia już limitu czasowego, mówi tylko, że embrion powinien pozostać zamrożony do czasu, kiedy kobieta może zostać matką. Po tym czasie embriony powinny być przekazane innym bezpłodnym parom, albo przeznaczone do celów naukowych, co oznacza ich zniszczenie.

Urodzone w Hiszpanii dziecko ma innych biologicznych rodziców. Jego matka biologiczna poddała się zapłodnieniu in vitro i zaszła w ciążę. W czasie takiego zapłodnienia powstaje jednak wiele zarodków, spośród których do macicy matki wszczepiane są tylko te najbardziej witalne. W jej przypadku pozostało sześć embrionów, które zamrożono w temperaturze minus 196 st. w Instytucie Marqueza.

Tam pozostały 13 lat, do czasu, kiedy przybyli obecni rodzice dziecka.

Grażyna Opinska

d1frppg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1frppg
Więcej tematów