"Należy zmienić politykę izolacji Białorusi"
Przewodniczący komisji spraw zagranicznych litewskiego parlamentu Justinas Karosas uważa, że Unia Europejska powinna zmienić politykę izolacji Białorusi. Jego wypowiedź wiąże się z doniesieniem o niedawnym spotkania premierów Łotwy i Białorusi.
W radzie przywódców Unii Europejskiej należy podnosić kwestię zmiany wspólnego stanowiska wobec Białorusi. Postawa izolacji politycznej okazała się nieefektywna - cytują litewskie media Karosasa, który opowiada się za spotkaniem szefów rządów Litwy i Białorusi.
11 lipca na granicy łotewsko-białoruskiej w budynku łotewskiej straży granicznej w okręgu krasławskim doszło do rozmów premiera Łotwy Ivarsa Godmanisa z premierem Białorusi Sidorskim. Łotewska telewizja TV3 podała, że na spotkaniu omawiano kilka planów biznesowych, w tym projekty energetyczne.
Komentując to spotkanie, przedstawiciel MSZ Litwy Laimonas Talat-Kelsza zaznaczył, że gdyby zaistniała taka możliwość, litewskie MSZ prawdopodobnie również opowiedziałoby się za spotkaniem premierów Litwy i Białorusi.
Zbliża się termin zamknięcia Ignalińskiej Elektrowni Atomowej, a to bezpośrednio dotyczy stabilności białoruskiego systemu energetycznego. Są też inne kwestie, które należałoby omówić, na przykład los Litwinów więzionych na Białorusi - powiedział Talat-Kelsza.
Deputowany Karosas przyznaje, że na Białorusi brak jest demokracji, ale zaznacza, że to państwo sąsiedzkie, z którym Litwa ma wiele kontaktów gospodarczych.
Na Białorusi gospodarka jest mocno powiązana z polityką, dlatego nie należy unikać rozmów - uważa Karosas. Zaznaczył, że dialog z Białorusią przyśpieszyłby też procesy demokratyczne w tym państwie.
UE, do której Litwa i Łotwa należą, wprowadziła sankcje wobec członków reżimu Alaksandra Łukaszenki. Kraje UE nie utrzymują kontaktów z białoruskim prezydentem, premierem i ministrami. (sm)
Aleksandra Akińczo