ŚwiatNagrody Pulitzera przyznane

Nagrody Pulitzera przyznane

Dwa dzienniki z rejonu zdewastowanego w lecie ub. roku przez huragan Katrina - "The Times-Picayune" z Nowego Orleanu i "Sun Herald", ukazujący się w Biloxi w stanie Mississippi, uhonorowano prestiżowymi nagrodami Pulitzera w dziedzinie dziennikarstwa.

Komisja przyznając nagrody dziennikom z rejonów dotkniętych huraganem dała wyraz uznania dla postawy i wysiłków redakcji obu gazet, które nie przestały wychodzić w okresie kataklizmu. Przynosiły najnowsze wieści o zniszczeniach i walce z żywiołem, mimo olbrzymich trudności logistycznych.

"The Times-Picayune" nie przestał wychodzić nawet gdy wody Zatoki Meksykańskiej zalały biura redakcji.

Cztery nagrody Pulitzera przypadły dziennikarzom znanej gazety "The Washington Post", a trzy - dziennikarzom jej największego konkurenta, dziennika "The New York Times".

Geraldine Brooks, australijska pisarka, posiadająca również obywatelstwo amerykańskie, została laureatką nagrody Pulitzera w dziedzinie literatury za powieść "March", opowiadającą o czasach amerykańskiej Wojny Secesyjnej.

W kategorii książek biograficznych nagrodę Pulitzera otrzymali Kai Bird i Martin J.Sherwin za książkę "Amerykański Prometeusz: Triumf i tragedia J.Roberta Oppenheimera". Opisuje ona życie i dokonania twórcy bomby atomowej.Zbieranie materiałów i praca nad książką, zabrała Sherwinowi ponad 25 lat. W roku 2000 zaprosił do współpracy Kai Birda.

W dziedzinie poezji Pulitzera otrzymała Claudia Emerson za tomik "Późna żona" (Late Wife), oparty na listach do jej byłego męża.

W dziedzinie dzieł historycznych laureatem został David M. Oshinsky, profesor historii amerykańskiej na uniwersytecie stanu Teksas w Austin za książkę "Polio: Historia amerykańska" (Polio: An American Story), omawiającą proces walki z groźną chorobą Heinego-Medina (porażenie dziecięce).

W kategorii literatury faktu tegoroczną nagrodę Pulitzera przyznano Caroline Elkins, zajmującą się na uniwersytecie Harvard badaniami Afryki, za książkę "Ocena Imperium: Nieznana historia brytyjskiego gułagu w Kenii" (Imperial Reckoning: The Untold Story of Britain's Gulag in Kenya).

Nagrodę Pulitzera przyznaje się również w dziedzinie muzyki. W tym roku przyznano ją Yehudi Wynerowi, profesorowi kompozycji na uniwersytecie Brandeis za "Koncert Fortepianowy Chiavi in Mano". Utwór wykonała po raz pierwszy w lutym ub. r. Bostońska Orkiestra Symfoniczna.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)