Nagrody Hartley-Merrill dla Sykuta, Treli i Jaska
Scenariusze "Skrzywdzeni" Mariusza Sykuta i "Siedem dziewcząt z Albatrosa" Grażyny Treli zdobyły ex aequo pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie scenariuszowym o Nagrodę Hartley-Merrill. Trzecie miejsce w polskiej edycji międzynarodowego konkursu przypadło scenariuszowi Piotra Jaska "Niebieski mundurek". Nagrody wręczono we wtorek w Warszawie.
26.03.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Konkurs odbywa się równolegle w kilkunastu krajach. Kolejni zwycięzcy wyłaniani są w międzynarodowym finale.
Pierwsze nagrody wynoszą po 4 tys. dolarów, trzecia nagroda - 2 tys. dolarów. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się w warszawskim kinie Silver Screen.
Wszyscy laureaci podkreślali podczas uroczystości, że chcieliby, by ich scenariusze zamieniły się w obrazy filmowe.
Bohaterem scenariusza "Skrzywdzeni" Mariusza Sykuta jest Alicja mieszkająca wraz z ojcem na przedmieściach wielkiego miasta. Matka dziewczyny popełniła samobójstwo w tajemniczych okolicznościach. Ojciec unika rozmów na ten temat. Alicja ma problem z określeniem własnej tożsamości seksualnej. Nagrodzona opowieść dotyka problemu przyznania się do homoseksualizmu i narażenia się na ostracyzm społeczeństwa.
Młode dziewczyny są także bohaterkami scenariusza napisanego przez Grażynę Trelę. Do zakładu poprawczego dla dziewcząt przyjeżdża urzędnik z ministerstwa, który nakazuje dyrektorce zwolnić część dziewczyn przed terminem z powodu dziury budżetowej. Alfa, Beta i Gamma wychodzą na wolność, ponieważ są już pełnoletnie. Chcąc rozpocząć nowe życie, biorą w ajencję wagon WARS.
"Niebieski mundurek" Piotra Jaska to historia 50-letniego policjanta Adasia, marzącego o emeryturze, którego jedyną słabością jest sen. Nocami, w spokojnym miasteczku, jedynym hałasem jest chrapanie Adasia dobiegające z radiowozu. Pewnego dnia radiowóz parkuje pod sklepem, obrabianym przez miejscowych złodziei. Policjant śpi. Złodzieje myślą jednak, że stróż prawa właśnie czeka na łapówkę. Wtykają pod wycieraczkę plik banknotów. Rano policjant z kolegą orientują się, że ktoś próbował ich przekupić.
Mariusz Sykut jest scenarzystą i socjologiem, Grażyna Trela - aktorką i scenarzystką, studiuje reżyserię, Piotr Jasek - poetą, prozaikiem i scenarzystą.
Jurorami konkursu byli: Małgorzata Szumowska, Anna Skonieczna, Robert Gliński, Juliusz Machulski, Jacek Kondracki i Stefan Laudyn. Organizatorami - HBO, Agencja Scenariuszowa i RKO Pictures.
Nagroda Hartley-Merrill została ustanowiona w 1989 roku przez prezesa firmy RKO Pictures, Teda Hartley`a, i jego żonę, aktorkę Dinę Merrill, we współpracy m.in. z amerykańskim Stowarzyszeniem Scenarzystów (Writers Guild of America), Robertem Redfordem, Nikitą Michałkowem i Davidem Puttnamem. Nagroda honoruje scenarzystów spoza Stanów Zjednoczonych. (mk)
Zobacz także:
RKO Pictures - Ted Hartley
RKO Pictures - Dina Merrill