Nadciąga "Otto" - uwaga na gwałtowne burze z gradem
Mieszkańcy południowej i zachodniej Polski powinni przygotować się na intensywne opady deszczu oraz gwałtowne burze połączone z gradobiciem. Wszystkiemu winny jest niż "Otto", który przemieszcza się nad Polskę znad Czech - informuje RMF FM.
20.07.2011 | aktual.: 20.07.2011 16:19
Centrum niżu znajdzie się popołudniu nad południową częścią Polski. Mieszkańcy Dolnego Śląska, Opolszczyzny, Śląska, Małopolski i woj. lubuskiego powinni przygotować się na intensywne opady deszczu. Ulewom będzie towarzyszyć ochłodzenie. Gwałtowne burze wystąpią ze względu na zderzenie napływającego chłodnego powietrza z z zalegającym nad Polską ciepłym powietrzem zwrotnikowym.
Synoptycy przewidują, że na metr kwadratowy może spaść nawet 50 litrów wody. Możliwe są również opady gradu. Wiatr osiągnie prędkość w porywach od 60 do 90 km/h.
Śląski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że jutro na południu kraju przez cały dzień będzie intensywnie padać.
Jak informuje IMGW, w ciągu najbliższej doby w wyniku prognozowanych opadów deszczu i burz na dopływach Wisły w woj. małopolskim możliwy jest gwałtowny wzrost poziomu wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a lokalnie stanów alarmowych.
Instytut przewiduje także, że w woj. lubelskim podniosą się poziomy wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a lokalnie alarmowych, w zlewni Wieprza oraz Bugu po profil Krzyczew oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły.
Możliwy jest także wzrost poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych, a lokalnie alarmowych, w woj. śląskim. Instytut przewiduje, że zjawisko dotknie obszarów: zlewni Małej Wisły, Przemszy i Soły oraz mniejszych bezpośrednich dopływów Wisły.
Poziom wody podniesie się także w woj. świętokrzyskim w zlewni Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki i Kamiennej oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły.
W związku z prognozowanymi opadami deszczu i burzami wzrośnie także poziom wody w woj. podkarpackim w zlewni Wisłoki, Wisłoka i Sanu oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły.
Śląsk: uszkodzone linie energetyczne, zerwane dachy
Wtorek był kolejnym burzowym dniem w Polsce. Dachy czterech budynków mieszkalnych zostały zerwane, a kilku kolejnych uszkodzone, podczas burz przechodzących we wtorek po południu nad Żywcem (Śląskie) i okolicami tego miasta. W Jastrzębiu Zdroju trwające kilkanaście minut opady z gradem zniszczyły kilka linii energetycznych. Burze przeszły także nad Małopolską. W Krakowie inspektor nadzoru budowlanego nakazał ewakuację kamienicy zalanej w wyniku ulewy. W powiecie wadowickim nastąpiło oberwanie chmury, a z nieba spadł sporej wielkości grad. Kilkunastominutowa intensywna ulewa spowodowała też wiele podtopień m.in. w gminach Zabierzów, Zielonki i Czernichów. Towarzysząca burzy wichura uszkodziła i połamała gałęzie drzew.
Prognoza pogody
Nad Polskę napływa ciepłe i wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. W niemal całym kraju możliwe są gwałtowne burze z obfitymi opadami deszczu i lokalnie gradu. W czasie burz możliwe silne podmuchy wiatru. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie wydało ostrzeżenie dla mieszkańców regionu przed burzami i wiatrem sięgającym w porywach do 80 km/h.
Na zachodzie Polski będzie zachmurzenie umiarkowane i na ogół bez opadów. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami i okresami występować będą przelotne opady deszczu. Na południu, w centrum i na wschodzie możliwe są również gwałtowne burze. W tych rejonach wystąpią silne wiatry do 80 km/h. Na południu i południowym wschodzie możliwy grad. Lokalnie w burzach opady 25-35 mm.
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie ostrzega mieszkańców regionu przed burzami. Burzom mogą towarzyszyć intensywne opady deszczu; na metr kwadratowy może spaść do 35 litrów wody. Lokalnie mogą wystąpić opady gradu. Wiatr może osiągać w porywach do 80 km/h.
Temp. maks. od 18 st. lokalnie na wybrzeżu, 22 st. na krańcach zachodnich, 26 st. w centrum do 30 st. na krańcach wschodnich. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, w Polsce północnej z kierunków wschodnich, na pozostałym obszarze z kierunków południowych.
Temperatury w całym kraju będą wysokie od 24°C na północnym zachodzie, 25°C, 28°C w centrum do 29°C na południowym wschodzie, chłodniej jedynie nad morzem oraz w rejonach podgórskich, od 21°C do 23°C. Synoptycy prognozują, że na Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu będzie upalnie 30°C, 32°C.
W nocy ze środy na czwartek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu, początkowo lokalnie burze. W opadach burzowych opady do 15 mm, a na północnym wschodzie do 35 mm. Temp. min. od 14 st. na południowym zachodzie do 20 st. na Podlasiu. W rejonach podgórskich 10-12 st. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany, z kierunków zmieniających się, tylko na wybrzeżu dość silny, z kierunków północnych. W czasie burz wiatr porywisty, w porywach do 65 km/h.
W czwartek zachmurzenie duże, przelotne opady deszczu, miejscami burze. W burzach prognozowana wysokość opadów od 10 do 30 mm. Temp. maks. od ok. 20 st. na wybrzeżu i na zachodzie kraju do 25 st. na krańcach wschodnich. W rejonach podgórskich 16-20 st. Wiatr na wschodzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni, na zachodzie umiarkowany, północno-zachodni. W rejonie burz porywy wiatru do 70 km/h.
W Warszawie w środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, możliwa burza. Przewidywana wysokość opadów podczas burzy do 30 mm. Temp. maks. 27 st. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany, w czasie burzy dość silny i porywisty, w porywach do 80 km/h, południowy. W nocy zachmurzenie na ogół duże. Przelotne opady deszczu, możliwa burza. Przewidywana wysokość opadów podczas burzy do 15 mm. Temp. min. 16 st. Wiatr słaby, w czasie burzy dość silny i porywisty, w porywach do 65 km/h, południowy. W czwartek w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, możliwa burza. Temp. maks. 22 st. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, w czasie burzy dość silny i porywisty, w porywach do 70 km/h, południowo-wschodni.