Trwa ładowanie...
cbos

Nadchodzą ważne wybory. Jednoznaczna ocena Polaków

Wybory samorządowe są najważniejsze - tak wynika z odpowiedzi Polaków udzielonych podczas badania CBOS. 59 proc. ankietowanych czuje, ze ma wpływ na sprawy lokalne. Dla porównania 63 proc. jest zdania, że nie mogą decydować o tym, co się dzieje na poziomie kraju.

Share
Nadchodzą ważne wybory. Jednoznaczna ocena Polaków
Źródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d3sn0lr

Badanie CBOS polegało na tym, że ankietowani oceniali ważność wyborów według 10-punktowej skali. Najwyższą ocenę uzyskały wybory samorządowe - 7,34. Na drugim miejscu uplasowały się wybory prezydenckie z wynikiem 7,01. Zaraz po nich znalazły się wybory parlamentarne - 6,72. Najmniejszym powodzeniem cieszyły się wybory do europarlamentu, które uzyskały średni wynik 5,64.

Jak wynika z sondażu, 43 proc. badanych wskazało, że wybory do samorządów jako bardzo ważne, przypisując im ocenę 9 lub 10. Równie wysoko oceniono wybory prezydenckie (38 proc.) oraz wybory parlamentarne (35 proc.). Nieco gorzej prezentuje się wynik wyborów do PE (24 proc.).

Co ciekawe, w porównaniu z badaniem wykonanym w styczniu średnie oceny wszystkich wyborów spadły - zaznacza CBOS.

Zobacz także: Opozycja przyłapała prezydenta Poznania na gorącym uczynku. Reklamował swoją stronę na profilu miasta

To jednak nie wszystko. Zbadano również, poczucie wpływu obywateli na sprawy kraju, czyli wskaźnik podmiotowości obywatelskiej. Jak wynika z sondażu CBOS, 63 proc. badanych twierdzi, że nie ma wpływu na sprawy na poziomie krajowym. Innego zdania jest 34 proc. ankietowanych. Z kolei 3 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Inaczej prezentuje się wyniki dotyczące spraw lokalnych. 59 proc. uważa, że ma realny wpływ na to, co się dzieje w ich mieście lub gminie. Przeciwnego zdania jest 38 proc. badanych. Jedynie 3 proc. stwierdziło, że "trudno powiedzieć".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3sn0lr

Podziel się opinią

Share
d3sn0lr
d3sn0lr
Więcej tematów