Trwa ładowanie...
d1habsb

Na wschodzie Ukrainy zginęło już 3627 osób. SBU tworzy "mapę śmierci"

Według ONZ, w obwodach ługańskim i donieckim na wschodzie Ukrainy zginęło 3627 osób, a niemal 8,5 tysiąca zostało rannych. Mimo rozejmu separatyści wciąż próbują przejąć kontrolę nad lotniskiem w Doniecku. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) tworzy "mapę śmierci" na wschodzie kraju, na którą nanosi miejsca pochówku ofiar konfliktu z prorosyjskimi separatystami oraz punkty, gdzie były lub nadal znajdują się ich "obozy koncentracyjne".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mieszkanka Peski, nieopodal Doniecka, rozpacza po bombardowaniu
Mieszkanka Peski, nieopodal Doniecka, rozpacza po bombardowaniu (PAP, Fot: Konstantin Grishin)
d1habsb

Według ukraińskiego sztabu operacji antyterrorystycznej, w ciągu ostatniej doby bojówkarze trzykrotnie szturmowali lotnisko w Doniecku. To jedyny obszar w tym mieście kontrolowany przez Ukraińców.

Sztab operacji antyterrorystycznej nie poinformował o ofiarach działań separatystów, za to Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony oświadczyła, że zginął jeden wojskowy, a trzech zostało rannych. Obecni na miejscu dziennikarze twierdzą, że po stronie ukraińskiej zginęło pięć osób.

We wschodniej części Ukrainy już trzykrotnie ogłaszano zawieszenie broni mimo to - według strony ukraińskiej - bojówkarze go nie przestrzegają. Wspierani przez Moskwę separatyści atakują przede wszystkim donieckie lotnisko oraz Debalcewo - ważny węzeł kolejowy.

d1habsb

W piątek Waszyngton a kilka dni wcześniej Berlin wezwały Moskwę, by doprowadziła do zaprzestania walk. - Rosja powinna niezwłocznie użyć swego wpływu na separatystów, którzy dokonują ataków - powiedziała przedstawicielka Departamentu Stanu USA Jen Psaki.

Według niej, "ostrzały i napaści na wschodzie Ukrainy stały się częstsze mimo rozejmu między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami". Wskazując na coraz częstsze ostrzały we wschodniej Ukrainie, głównie w Doniecku i wokół donieckiego lotniska, Psaki przypomniała, że od podpisania zawieszenia broni 5 września ofiarą aktów przemocy padło ponad 200 ludzi, z czego wielu cywilów, w tym dzieci.

Poinformowała, że sekretarz stanu John Kerry odbył w piątek 10-minutową rozmowę ze swym rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem, w której "wyraził zaniepokojenie przemocą narastającą we wschodniej Ukrainie". W czwartkowym ostrzale Doniecka tym zginął przedstawiciel Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, obywatel Szwajcarii.

"Mapa śmierci" i obozy koncentracyjne

d1habsb

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) tworzy "mapę śmierci" na wschodzie kraju, na którą nanosi miejsca pochówku ofiar konfliktu z prorosyjskimi separatystami oraz punkty, gdzie były lub nadal znajdują się ich "obozy koncentracyjne".

Obecnie ukraińskie władze ustaliły 26 miejsc, gdzie przetrzymywani są jeńcy separatystów - przekazał na konferencji prasowej. Najwięcej ich jest w okolicach Doniecka, Gorłówki, Szachtarska, Słowiańska, Kramatorska i Ługańska. SBU posiada także informacje o ośmiu miejscach, gdzie znajdują się masowe groby ukraińskich żołnierzy, którzy zginęli w walkach.

Doradca szefa SBU oświadczył, że obecnie w rękach separatystów znajduje się ok. 500 obywateli Ukrainy. Wśród nich jest sześciu dziennikarzy - powiedział.

d1habsb

Podziel się opinią

Share
d1habsb
d1habsb
Więcej tematów