Trwa ładowanie...

Na ukraińskim froncie zginęło 1549 żołnierzy

Prezydent Ukrainy poinformował, że od rozpoczęcia operacji antyterrorystycznej w kwietniu zeszłego roku zginęło na froncie 1549 żołnierzy. Petro Poroszenko powiedział, że obecnie najważniejsze zadanie to budowa linii obrony na wschodzie.

Share
Na ukraińskim froncie zginęło 1549 żołnierzy
Źródło: PAP/EPA, fot: ALEXANDER ERMOCHENKO
d1z9ae3

W wywiadzie dla pierwszego kanału ukraińskiej telewizji państwowej prezydent dał do zrozumienia, że między terytoriami okupowanymi przez separatystów i pozostającymi pod kontrolą Kijowa musi powstać prawdziwa granica. Mają na niej być 3 linie fortyfikacji i doskonale wyposażone posterunki przypominające przejścia graniczne. Wojsko będzie tylko bronić granicy, a nie sprawdzać dokumenty.

Służba Bezpieczeństwa będzie walczyć z korupcją i dbać o to, aby z okupowanych terytoriów nie wywożono materiałów wybuchowych używanych do zamachów terrorystycznych.

Szef państwa twierdzi też, że Ukraina wycofała ciężki sprzęt wojskowy ze strefy buforowej. Tymczasem jeszcze w poniedziałek sztab informował, że na niektórych odcinkach artyleria pozostanie, bo separatyści także nie wszędzie ją wycofali. Petro Poroszenko powiedział, że ostrzały artyleryjskie zdarzają się tylko w okolicach Awdijiwki i Piasków. To niewielki odcinek liczącego 485 kilometrów frontu.

d1z9ae3

Tymczasem separatystom udało się stworzyć wspólnie dowodzoną armię - tak zwanej - „Noworosji”. Ekspert wojskowy Dmytro Tymczuk podkreśla, że jest to wspólne wojsko dwóch samozwańczych republik: donieckiej i ługańskiej.

Według niego, rosyjskie dowództwo z oddzielnych uzbrojonych grup utworzyło zdolną do walki armię. Jest ona obecnie dozbrajana, a także uzupełniany jest jej skład. Trwa przegrupowanie sił, zarówno na samym terytorium Zagłębia Donieckiego, jak i między nim a Rosją. Dmytro Tymczuk twierdzi, że dziennie swoją pozycję zmienia od 30 do 80 sztuk sprzętu wojskowego. Dzięki tym manewrom udało się utworzyć kilka silnych grup uderzeniowych: północną w okolicach Awdijiwki pod Donieckiem, ługańską oraz nadmorską pod Mariupolem.

Jak informuje sztab, w nocy bojówkarze atakowali ukraińskie pozycje 12 razy. Z moździerzy i granatników ostrzelali Awdijiwkę, Opytne i Piaski w okolicach donieckiego lotniska. Podobnie, jak poprzedniej nocy, ta pierwsza miejscowość została ostrzelana także z artylerii.

Wczoraj przez cały dzień i do pierwszej w nocy dzisiaj, bojówkarze bezskutecznie szturmowali Szyrokine pod Mariupolem.

d1z9ae3

Podziel się opinią

Share
d1z9ae3
d1z9ae3
Więcej tematów