PolskaNa świnoujskiej plaży zawisła Błękitna Flaga

Na świnoujskiej plaży zawisła Błękitna Flaga

Na nadmorskiej plaży w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) od piątku powiewa Błękitna Flaga - wyróżnienie nadawane kąpieliskom, które spełniają najwyższe światowe standardy pod względem czystości wody i bezpieczeństwa.

01.07.2011 | aktual.: 01.07.2011 15:36

Świnoujskie kąpielisko jest jedynym z Polsce, które po raz szósty z rzędu otrzymało to międzynarodowe wyróżnienie.

Taka sama Błękitna Flaga od dziś powiewa również nad świnoujską mariną. Przystań jachtowa otrzymała wyróżnienie po raz trzeci.

Świnoujska plaża wzbogaciła się w tym roku o kolejną murowaną toaletę, przystosowaną także dla osób niepełnosprawnych, 215 metrowy odcinek nowego deptaka na wydmie wraz z wejściami na plażę. Powróciły też przebieralnie; na strzeżonym odcinku ustawiono ich siedem.

W sezonie plaża jest kilka razy dziennie sprzątana. Czystość piasku zapewnia specjalny kombajn plażowy.

W 2011 roku oprócz dwóch Błękitnych Flag dla Świnoujścia takie wyróżnienia w regionie otrzymały również: Pobierowo, Pustkowo, Pogorzelica, Trzęsacz, Mrzeżyno, Niechorze, Kołobrzeg (zachodnia plaża), Ustronie Morskie (plaża nadbrzeżna) oraz marina camping PTTK w Szczecinie.

Błękitna Flaga przyznawane jest nie tylko w Europie, ale również plażom leżącym w tak egzotycznych miejscach jak: Republika Południowej Afryki, Karaiby, Maroko czy Nowa Zelandia.

Kąpielisko otrzymuje wyróżnienie tylko na rok. Potem trzeba starać się o nie ponownie. - Żeby móc ubiegać się o kolejne wyróżnienie, kąpieliska muszą co roku poddawać się rygorystycznym kontrolom - mówi prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Cieszy nas bardzo, że Świnoujście jest tak wysoko oceniane nie tylko przez krajowe, ale i międzynarodowe jury, które przyznaje Błękitną Flagę - dodaje.

Błękitna Flaga przyznawana jest w dwóch kategoriach: kąpieliskom oraz marinom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych. Błękitną Flagę przyznaje się od ponad 20 lat.

Plaża ze znakiem Błękitnej Flagi nie może być zanieczyszczona ściekami przemysłowymi i komunalnymi, teren kąpieliska musi być utrzymywany w czystości, powinny być tam kosze na śmieci i pojemniki do selektywnej zbiórki surowców wtórnych. Warunkiem przyznania znaku są także toalety, w tym dla osób niepełnosprawnych.

Na plażę z Błękitną Flagą nie wolno wjeżdżać pojazdami, obozować i wprowadzać zwierząt. Kąpielisko musi być także strzeżone oraz wyposażone w środki pierwszej pomocy i źródło wody pitnej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)