Na liście UNESCO znalazły się bukowe lasy Bieszczad
Bukowe lasy Bieszczad znalazły się na liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Drzewostan bukowy zlokalizowany jest w polskiej części Karpat - dokładnie na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Lasy bukowe z BPN weszły w skład europejskiego obiektu "Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy". Informacje o tym, że znalazły się one na liście UNESCO, przekazały służby prasowe Komitetu Światowego Dziedzictwa.
Komitet przekazał, że obiekt tworzą 94 obszary w 18 krajach. Oprócz lasów bukowych w Bieszczadach zaliczają się tam podobne inne lasy w Czechach, Francji, Bośni i Hercegowiny, Szwajcarii oraz Macedonii Północnej.
Wcześniej do tego składu zaliczały się także dobrze zachowane lasy bukowe z: Ukrainy, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Włoch, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Niemiec oraz Albanii i Austrii.
Zobacz też: Jurek Owsiak mocno odpowiedział Kultowi. "Okropne słowo"
Bukowe lasy Bieszczad
Bukowy drzewostan w Bieszczadzkim Parku Narodowym (w Paśmie Granicznym i dolinie Górnej Solinki, na zboczach Połoniny Wetlińskiej i Smereka, w dolinie Terebowca i dolinie Wołosatki) liczy łącznie blisko 3300 ha.
Zdaniem przyrodników pierwotne lasy bukowe w Karpach są przykładem kompleksu leśnego strefy umiarkowanej zachowanego w stanie nienaruszonym. Jednocześnie jest to też najbardziej kompletny system ekologiczny europejskich lasów bukowych.
Według przyrodników lasy bukowe w Karpach są bezcennym rezerwuarem genetycznym nie tylko dla buków, ale także innych gatunków, które są związane z lasem.
Uniwersalna wartość tego rezerwatu leśnego (a także dawnych lasów bukowych w Niemczech) polega na tym, że są one niezbędne do tego, aby zrozumieć historię oraz ewolucję buku, który posiada znaczenie globalne. To drzewo jest jednym z najważniejszych składników lasów liściastych w strefie umiarkowanej.
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzki Park Narodowy liczy prawie 30 tys. hektarów powierzchni. To trzeci co do wielkości park narodowy w Polsce. Obejmie on ochroną najcenniejsze fragmenty przyrody na obszarze polskich Karpat Wschodnich.
Bieszczadzki Park Narodowy charakteryzuje się specyficznym piętrowym układem roślinności, który jest spotykany tylko w tym regionie.
Oprócz naturalnych form krajobrazu Karpat Wschodnich głównymi walorami BPN są także rozległe naturalne ekosystemy karpackiej puszczy oraz liczne populacje dużych ssaków (m.in. niedźwiedzia brunatnego, rysia oraz wilka) i ptaków drapieżnych. W tym parku narodowym zachowane są również torfowiska wysokie.
Miejsca z Polski na liście UNESCO
Obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w Polsce to:
- Stare Miasto w Krakowie;
- Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni;
- Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940–1945);
- Białowieski Park Narodowy (wspólny wpis z Białorusią);
- Stare Miasto w Warszawie;
- Stare Miasto w Zamościu;
- Średniowieczny zespół miejski Torunia;
- Zamek w Malborku;
- Manierystyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej;
- Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy;
- Park Mużakowski (wspólny wpis z Niemcami);
- Hala Stulecia we Wrocławiu;
- Drewniane cerkwie regionu karpackiego (wspólny wpis z Ukrainą) w Brunarach, Chotyńcu, Kwiatoniu, Owczarach, Powroźniku, Radrużu, Smolniku, Turzańsku;
- Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach;
- Krzemionkowski region prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego;
- Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy (wpis transgraniczny).