ŚwiatNa Islandii zanikają lodowce

Na Islandii zanikają lodowce

Na Islandii nieprzerwanie od 17 lat topnieją lodowce. Islandzcy glacjolodzy szacują, że rocznie ubywa średnio metr lodu. Taka zmiana jest mało zauważalna, ale po 50 latach lodowiec mniejszy o 50 metrów zdecydowanie zmienia już krajobraz.

Na Islandii zanikają lodowce
Źródło zdjęć: © AFP | Olivier Morin

Mimo to dzięki istniejącym nadal lodowcom, których obszar zajmuje około 11 proc. powierzchni wyspy, Islandia pozostaje krajem dysponującym największymi na świecie zasobami słodkiej wody zamkniętymi w lodach.

Pomiary lodowców prowadzone są na Islandii od 80 lat. Wynika z nich, że najszybsze topnienie lodu obserwuje się na południowo - wschodniej części wyspy. Znajduje się na niej min. trzeci co do wielkości w świecie i największy na Islandii lodowiec Vatnajoekull. Jego powierzchnia wynosi 8400 kilometrów kwadratowych, grubość przekracza kilometr, a objętość jest oceniana na 3 000 kilometrów sześciennych.

Z tego też powodu proces topnienia niewiele jeszcze mu zaszkodził. Oceniając zaś sytuację mniejszych lodowców w różnych częściach Islandii, glacjolodzy mówią już nie tylko o cofaniu się lodu, ale nawet o ich zanikaniu.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)