Muzyka reggae wpisana na listę UNESCO
Muzyka reggae została wpisana na listę światowych dóbr kultury UNESCO. Tym samym ten gatunek muzyczny stał się chroniony obok 300 innych niematerialnych dziedzictw i tradycji kulturowych kulturowych.
Zdaniem UNESCO, "muzyka reggae działa jako narzędzie do swobodnego wyrażania opinii, jest oczyszczająca. Nie wpływa jakkolwiek na sposoby chwalenia Boga i jest dla każdego."
Innymi powodami, dlaczego reggae znalazło się na liście UNESCO, to wpływ na dzieci i młodzież oraz popularność gatunku muzycznego. - "Uczniowie uczą się grać od najmłodszych lat, a festiwale i koncerty mają kluczowe znaczenie dla popularności i kształtu muzyki" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu.
Trzeba jednak zaznaczyć, że wpisane zostało reggae jamajskie, a nie pozostałe jego odmiany na świecie.
Muzyka reggae została wpisana światowych dóbr kultury UNESCO obok m.in. hiszpańskiego flamenco i indyjskiej jogi. Razem z reggae na listę trafiły chidaoba (gruzińska odmiana zapasów) i irlandzki hurling (połączenie lacrosse'a, piłki nożnej i hokeja na trawie).
Z muzyką reggae mocno związany jest ruch Rastafari. Rastafarianie w swojej religii wierzą w Boga, którego nazywają Jah. Czczą także etiopskiego cesarza Haile Selassie I, który miał być uosobieniem Jah.
Najbardziej znanym muzykiem reggae w historii jest Bob Marley. Głównie on przyczynił się w latach 70. do rozpowszechnienia gatunku na cały świat.