ŚwiatMuzyka reggae wpisana na listę UNESCO

Muzyka reggae wpisana na listę UNESCO

Muzyka reggae została wpisana na listę światowych dóbr kultury UNESCO. Tym samym ten gatunek muzyczny stał się chroniony obok 300 innych niematerialnych dziedzictw i tradycji kulturowych kulturowych.

Muzyka reggae wpisana na listę UNESCO
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY

29.11.2018 17:36

Zdaniem UNESCO, "muzyka reggae działa jako narzędzie do swobodnego wyrażania opinii, jest oczyszczająca. Nie wpływa jakkolwiek na sposoby chwalenia Boga i jest dla każdego."

Innymi powodami, dlaczego reggae znalazło się na liście UNESCO, to wpływ na dzieci i młodzież oraz popularność gatunku muzycznego. - "Uczniowie uczą się grać od najmłodszych lat, a festiwale i koncerty mają kluczowe znaczenie dla popularności i kształtu muzyki" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

Trzeba jednak zaznaczyć, że wpisane zostało reggae jamajskie, a nie pozostałe jego odmiany na świecie.

Muzyka reggae została wpisana światowych dóbr kultury UNESCO obok m.in. hiszpańskiego flamenco i indyjskiej jogi. Razem z reggae na listę trafiły chidaoba (gruzińska odmiana zapasów) i irlandzki hurling (połączenie lacrosse'a, piłki nożnej i hokeja na trawie).

Z muzyką reggae mocno związany jest ruch Rastafari. Rastafarianie w swojej religii wierzą w Boga, którego nazywają Jah. Czczą także etiopskiego cesarza Haile Selassie I, który miał być uosobieniem Jah.

Najbardziej znanym muzykiem reggae w historii jest Bob Marley. Głównie on przyczynił się w latach 70. do rozpowszechnienia gatunku na cały świat.

reggaeunescojamajka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)