Trwa ładowanie...

Muzułmańskie przedszkole w Niemczech zamknięte. "Zbyt radykalne"

Decyzją sądu jedyne muzułmańskie przedszkole Al-Nur w Nadrenii-Palatynacie musi do końca kwietnia zakończyć działalność. Powodem jest bliskość instytucji do salafitów i Bractwa Muzułmańskiego.

Muzułmańskie przedszkole w Niemczech zamknięte. "Zbyt radykalne"Źródło: Deutsche Welle, fot: Picture Alliance/dpa/P.Zschunke
d433tps
d433tps

Al-Nur w Moguncji jest pierwszym i jak dotąd jedynym w Nadrenii-Palatynacie przedszkolem dla muzułmańskich dzieci. W lutym br. krajowy urząd ds. młodzieży (Jugendamt) zażądał niemal natychmiastowego, bo do końca marca, zamknięcia przedszkola. Argumentował, że stowarzyszenie meczetów Arab Nil-Rhein, które sprawia pieczę nad przedszkolem, propaguje poglądy Bractwa Muzułmańskiego i salafitów, a tym samym jego działalność nie spełnia wymogów niemieckiej konstytucji.

Stowarzyszenie Arab Nil-Rhein złożyło odwołanie - bezskutecznie. Krajowy sąd administracyjny w Moguncji potwierdził teraz zastrzeżenia Jugendamtu. Zmienił tylko termin zamknięcia przedszkola - musi ono zakończyć działalność do 30 kwietnia.

Niewystarczające zdystansowanie się

Pierwsze sygnały na temat bliskości Arab Nil-Rhein do salafitów niemieckie władze odnotowały już na przełomie lat 2012/13, kiedy w pomieszczeniach stowarzyszenia wystąpił kontrowersyjny kaznodzieja islamski. W 2015 r. podczas interkulturowego festynu stowarzyszenie miało rozdawać pisma o zakazanej treści. Miało też współpracować z uznanym salafitą.

d433tps

Stowarzyszenie broni się, że zawsze podejmowało wystarczające kroki zaradcze, by nie utrzymywać kontaktów z salafitami i zdystansować się od ekstremistycznych poglądów. Sąd w Moguncji uznał jednak, że stowarzyszenie nie zdystansowało się w wystarczającym stopniu.

22 dzieci trafi do innych przedszkoli

Zdaniem władz Nadrenii-Palatynatu stowarzyszenie Arab Nil-Rhein wielokrotnie nie spełniało ciążących na nim obowiązków. Nigdy na przykład nie wyszło z inicjatywą pielęgnowania regularnych kontaktów z innymi przedszkolami, chociaż jest to przewidziane w ramach procesu integracyjnego.

Zobacz także: "Terroryści nie mają religii". Imamowie nie pochowają zamachowców

Al-Nur został otwarty w 2009 r. jako pierwsze i jak dotąd jedyne muzułmańskie przedszkole w Nadrenii-Palatynacie. Uczęszczało do niego 22 dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. Po zamknięciu placówki maluchy zostaną ulokowane w innych przedszkolach.

d433tps

Odwołanie do wyższej instancji

Stowarzyszenie meczetów Arab Nil-Rhein zapowiedziało, że odwoła się od decyzji sądu administracyjnego w Moguncji. - Nie możemy zaakceptować, by nasze stowarzyszenie było stawiane do jednego kąta z salafitami - powiedział przewodniczący stowarzyszenia Samy El Hagrasy. - Wyczerpiemy wszystkie środki prawne - zapowiedział.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d433tps
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d433tps
Więcej tematów