Trwa ładowanie...
d2huv8b

Muzułmańska społeczność w Birmingham: "pozbądźcie się białych dzieci ze szkoły"

W jednej ze szkół w Birmingham w Wielkiej Brytanii pakistańscy rodzice żądali od dyrekcji, by z Anderton Park Primary School "usunięto białe dzieci" - poinformowała brytyjska prasa. Dyrekcja szkoły zgłosiła sprawę policji. Rosnąca grupa mniejszości w Wielkiej Brytanii to jedno z większych wyzwań, jakie stoją przed brytyjskim rządem. - Priorytetem musi być zdecydowana promocja zachodnich wartości - podkreślał wielokrotnie premier David Cameron.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jaka przyszłość czeka Wielką Brytanię z rosnącą liczbą imigrantów?
Jaka przyszłość czeka Wielką Brytanię z rosnącą liczbą imigrantów? (PAP/EPA, Fot: Christopher Jones)
d2huv8b

Dyrektorka szkoły Sarah Hewitt-Clarkson przyznaje, że w placówce większość uczniów to muzułmanie. Kiedy w szkole pojawiła się grupa białych dzieci doszło - ze strony uczniów i rodziców - do incydentów na tle rasistowskim.

Władze szkoły oświadczyły, że muzułmanie domagali się "usunięcia białych dzieci ze szkoły". Pochodzący z Pakistanu ojciec jednego z uczniów, jak relacjonuje dyrektorka, zażądał tego w imieniu społeczności muzułmańskiej.

"Gdybym to ja był tu dyrektorem to umieściłbym te białe dzieci w białych ławkach w rogu klasy wraz z białymi nauczycielami i trzymał z daleko od reszty uczniów (...) Powinna się pani ich pozbyć, tego oczekuje społeczność muzułmańska" - miał oświadczyć w rozmowie z dyrektorką. W odpowiedzi kobieta wprost zarzuciła mężczyźnie bycie rasistą.

d2huv8b

Władze szkoły zgłosiły sprawę policji.

Jednocześnie nauczycielka zrelacjonowała prasie inne przykłady skandalicznych zachowań rodziców. W rozmowie z dziennikarzem "The Sunday Times" opowiedziała m.in. o tym, że dziewczynkom zabroniono uczestniczenia w zajęcia z tenisa. Powodem sporu był fakt, że zajęcia te prowadzi mężczyzna.

Cameron: to brytyjskie wartości są tu priorytetem

W Wielkiej Brytanii narasta konflikt między częścią społeczności muzułmańskiej, a władzami kraju. Szef brytyjskiego rządu często jednak podkreśla, że priorytetem musi być bardziej zdecydowana promocja zachodnich wartości.

d2huv8b

W 2014 r. zapowiedział, że w każdej brytyjskiej szkole mają zostać wdrożone "brytyjskie wartości", które zawarte zostały w Wielkiej Karcie Swobód. W 2015 roku mija 800 lat od wprowadzenia dokumentu przez króla Jana bez Ziemi. - Wielka Karta Swobód to dokument niezmiernie ważny dla Wielkiej Brytanii. Dokument ten uważam za podstawę naszych praw i wolności obywatelskich - podkreśla.

Wielka Karta Swobód została wydana pod naciskiem możnowładztwa, wzburzonego królewską samowolą.

Muzułmanie z kolei coraz częściej przedstawiają projekty tworzenia szkół i programu nauczania dla muzułmańskich dzieci w oparciu o zasady swojej religii.

- Prowadzona od 30 lat polityka wielokulturowości nie sprawdziła się, szczególnie w przypadku muzułmanów - stwierdził Cameron w jednej z głośno komentowanych wypowiedzi z 2011 r. - Zakładano, że ludzie o różnym zapleczu religijnym, kulturowym czy etnicznym będą żyli obok siebie zgodnie i w pokoju. Nie widzę jednak spodziewanych rezultatów. Zwłaszcza w przypadku liczącej 2,4 mln ludzi społeczności brytyjskich muzułmanów (...) Brytyjczycy muszą bronić swojej tożsamości - ocenił.

d2huv8b

- Musimy powiedzieć jasno, że ekstremizm islamski i islam to nie to samo - mówił odnosząc się do słów Camerona Faisal Hanjra z Muzułmańskiej Rady Wielkiej Brytanii.

Zobacz również wideo: niemieccy chuligani nie chcą ekstremistów islamskich

d2huv8b

Podziel się opinią

Share

d2huv8b

d2huv8b
Więcej tematów