ŚwiatMsza święta za generała Franco. Do kurii wpływają liczne skargi. Kościół twierdzi, że nie może nic zrobić

Msza święta za generała Franco. Do kurii wpływają liczne skargi. Kościół twierdzi, że nie może nic zrobić

• Do kurii w Walencji wpływają skargi na mszę za generała Franco
• Caballero: liturgia to "nieporozumienie", "afront wobec wiernych"
• 18 lipca przypada 80. rocznica zamachu stanu generała Franco
• O mszę poprosiła osoba, która regularnie zamawia nabożeństwa na każdy 20. dzień miesiąca
• Data ma związek z 20 listopada 1975 r., dniem śmierci dyktatora

Msza święta za generała Franco. Do kurii wpływają liczne skargi. Kościół twierdzi, że nie może nic zrobić
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

Do kurii arcybiskupiej w Walencji w środkowo-wschodniej Hiszpanii napływają skargi w związku z zaplanowaną w katedrze mszą za generała Francisco Franco. Lokalne władze kościelne twierdzą, że nie mogą odmówić modlitwy za żadną z dusz.

Poza indywidualnymi skargami na organizację mszy za generała Franco, do arcybiskupa Walencji kardynała Antonio Canizaresa wpłynęły też zapytania z redakcji dzienników ogólnokrajowych i lokalnych mediów, a także pismo z PSPV-PSOE, regionalnych struktur Partii Socjalistycznej w tym hiszpańskim mieście.

Przedstawicielka walencjańskich socjalistów Mercedes Caballero określiła zaplanowaną liturgię jako "nieporozumienie", "afront wobec wiernych", a także wezwała do odwołania mszy.

Informacja o mszy pojawiła się w połowie lipca w wydawanym przez archidiecezję biuletynie "Aleluya". Odnotowano w nim, że 18 lipca, o 19.00 odbędzie się msza za "Francisco F".

Jak ujawnił madrycki dziennik "El Pais", na pytania dziennikarzy, czy zapowiedziana msza dotyczy dyktatora, biuro prasowe kurii potwierdziło, że chodzi o generała Franco. Ujawniło, że o mszę poprosiła ta sama osoba, która regularnie zamawia podobne nabożeństwa na każdy 20. dzień miesiąca. Data ma związek z 20 listopada 1975 r., dniem śmierci dyktatora.

Kontrowersje w Hiszpanii budzi nie tylko osoba, ale też termin mszy w katedrze. 18 lipca przypada 80. rocznica zamachu stanu dokonanego przez generała Franco i jego zwolenników.

"Jak to możliwe, że w katedrze, najważniejszej świątyni diecezji, czczony jest zamach stanu dokonany przeciwko rządowi, który został wybrany w sposób praworządny i demokratyczny? Czy ktoś wyobraża sobie podobną uroczystość z mszą za Hitlera w Monachium w rocznicę tamtejszego puczu?" - zapytał retorycznie publicysta "Diario de Valencia" Alfonso Llorenc.

Biuro prasowe: Kościół nie może odmawiać modlitwy za żadną osobę

Jak wyjaśniło w komunikacie biuro prasowe kurii, informacja o mszy za gen. Franco została podana dyskretnie - po to, aby nie ranić niczyich uczuć.

"Kościół nie może odmawiać modlitwy za żadną osobę, nawet jeśli byłaby ona mordercą. W Kraju Basków, na przykład, odprawiane są msze zarówno za członków ETA, jak i za ofiary tej organizacji" - napisało biuro prasowe.

Rzeczniczka arcybiskupa Walencji powiedziała, że kardynał Canizares nie jest zwolennikiem gen. Franco, jak niektórzy próbują go określać, a jego obecność na jednej ze mszy za dyktatora wynikała jedynie z czystej ciekawości.

- W organizowanych co miesiąc w katedrze mszach za duszę Franco uczestniczy niewielka grupa. Liczy ona nie więcej niż 40 osób, głównie starszych - dodała.

Madrycki dziennik "Publico" przypomina, że w ostatnich miesiącach wzrosła liczba mszy zamawianych w hiszpańskich kościołach za generała Franco. Najwięcej z nich przypadło na dzień 20 listopada 2015 roku, czyli 40. rocznicę śmierci dyktatora.

Frankiści zapoczątkowali zamach stanu 18 lipca 1936 r. Pucz przerodził się w trwającą do 1939 r. wojnę domową w Hiszpanii, w którą uwikłane były inne kraje wspierające strony konfliktu, m.in. Niemcy, ZSRR i Włochy. W 1973 r., po 37 latach kierowania rządem, Franco zrezygnował z funkcji premiera, zachowując jednak do śmierci w 1975 roku najwyższą władzę jako regent i szef państwa.

Źródło artykułu:PAP
kościółgenerał francomsza
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (250)