Trwa ładowanie...
d3nw5t0

Msza święta za generała Franco. Do kurii wpływają liczne skargi. Kościół twierdzi, że nie może nic zrobić

• Do kurii w Walencji wpływają skargi na mszę za generała Franco
• Caballero: liturgia to "nieporozumienie", "afront wobec wiernych"
• 18 lipca przypada 80. rocznica zamachu stanu generała Franco
• O mszę poprosiła osoba, która regularnie zamawia nabożeństwa na każdy 20. dzień miesiąca
• Data ma związek z 20 listopada 1975 r., dniem śmierci dyktatora
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Generał Francisco Franco
Generał Francisco Franco (PAP/EPA)
d3nw5t0

Do kurii arcybiskupiej w Walencji w środkowo-wschodniej Hiszpanii napływają skargi w związku z zaplanowaną w katedrze mszą za generała Francisco Franco. Lokalne władze kościelne twierdzą, że nie mogą odmówić modlitwy za żadną z dusz.

Poza indywidualnymi skargami na organizację mszy za generała Franco, do arcybiskupa Walencji kardynała Antonio Canizaresa wpłynęły też zapytania z redakcji dzienników ogólnokrajowych i lokalnych mediów, a także pismo z PSPV-PSOE, regionalnych struktur Partii Socjalistycznej w tym hiszpańskim mieście.

Przedstawicielka walencjańskich socjalistów Mercedes Caballero określiła zaplanowaną liturgię jako "nieporozumienie", "afront wobec wiernych", a także wezwała do odwołania mszy.

d3nw5t0

Informacja o mszy pojawiła się w połowie lipca w wydawanym przez archidiecezję biuletynie "Aleluya". Odnotowano w nim, że 18 lipca, o 19.00 odbędzie się msza za "Francisco F".

Jak ujawnił madrycki dziennik "El Pais", na pytania dziennikarzy, czy zapowiedziana msza dotyczy dyktatora, biuro prasowe kurii potwierdziło, że chodzi o generała Franco. Ujawniło, że o mszę poprosiła ta sama osoba, która regularnie zamawia podobne nabożeństwa na każdy 20. dzień miesiąca. Data ma związek z 20 listopada 1975 r., dniem śmierci dyktatora.

Kontrowersje w Hiszpanii budzi nie tylko osoba, ale też termin mszy w katedrze. 18 lipca przypada 80. rocznica zamachu stanu dokonanego przez generała Franco i jego zwolenników.

"Jak to możliwe, że w katedrze, najważniejszej świątyni diecezji, czczony jest zamach stanu dokonany przeciwko rządowi, który został wybrany w sposób praworządny i demokratyczny? Czy ktoś wyobraża sobie podobną uroczystość z mszą za Hitlera w Monachium w rocznicę tamtejszego puczu?" - zapytał retorycznie publicysta "Diario de Valencia" Alfonso Llorenc.

d3nw5t0

Biuro prasowe: Kościół nie może odmawiać modlitwy za żadną osobę

Jak wyjaśniło w komunikacie biuro prasowe kurii, informacja o mszy za gen. Franco została podana dyskretnie - po to, aby nie ranić niczyich uczuć.

"Kościół nie może odmawiać modlitwy za żadną osobę, nawet jeśli byłaby ona mordercą. W Kraju Basków, na przykład, odprawiane są msze zarówno za członków ETA, jak i za ofiary tej organizacji" - napisało biuro prasowe.

Rzeczniczka arcybiskupa Walencji powiedziała, że kardynał Canizares nie jest zwolennikiem gen. Franco, jak niektórzy próbują go określać, a jego obecność na jednej ze mszy za dyktatora wynikała jedynie z czystej ciekawości.

d3nw5t0

- W organizowanych co miesiąc w katedrze mszach za duszę Franco uczestniczy niewielka grupa. Liczy ona nie więcej niż 40 osób, głównie starszych - dodała.

Madrycki dziennik "Publico" przypomina, że w ostatnich miesiącach wzrosła liczba mszy zamawianych w hiszpańskich kościołach za generała Franco. Najwięcej z nich przypadło na dzień 20 listopada 2015 roku, czyli 40. rocznicę śmierci dyktatora.

Frankiści zapoczątkowali zamach stanu 18 lipca 1936 r. Pucz przerodził się w trwającą do 1939 r. wojnę domową w Hiszpanii, w którą uwikłane były inne kraje wspierające strony konfliktu, m.in. Niemcy, ZSRR i Włochy. W 1973 r., po 37 latach kierowania rządem, Franco zrezygnował z funkcji premiera, zachowując jednak do śmierci w 1975 roku najwyższą władzę jako regent i szef państwa.

d3nw5t0

Podziel się opinią

Share

d3nw5t0

d3nw5t0
Więcej tematów