Trwa ładowanie...
d79ljio

MSZ Rosji o sankcjach UE: będzie adekwatna reakcja

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej wyraziło w poniedziałek ubolewanie z powodu wprowadzenia przez Unię Europejską nowych sankcji przeciwko Rosji. Zapowiedziało też "adekwatną reakcję" na to posunięcie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
MSZ Rosji o sankcjach UE: będzie adekwatna reakcja
(Wikimedia Commons, Fot: Julie Mineeva)
d79ljio

UE wprowadziła w poniedziałek sankcje wizowe i finansowe wobec kolejnych 19 osób i dziewięciu podmiotów, odpowiedzialnych za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy. Restrykcje dotknęły m.in. wiceministrów obrony Rosji Anatolija Antonowa i Arkadija Bachina oraz deputowanych do Dumy Państwowej, izby niższej rosyjskiego parlamentu, piosenkarza Iosifa Kobzona i Walerija Raszkina.

Według MSZ Rosji decyzja UE "przeczy zdrowemu rozsądkowi" i "nie będzie sprzyjać rozwiązywaniu wewnątrzukraińskiego konfliktu".

"Unia Europejska po raz kolejny nie zadała sobie trudu, by krytycznie i bez uprzedzeń przeanalizować rzeczywiste przyczyny eskalacji sytuacji na południowym wschodzie Ukrainy" - oświadczyło rosyjskie MSZ, zdaniem którego UE woli "iść na pasku 'partii wojny' w Kijowie".

d79ljio

Jako "niekonsekwentne" i "nielogiczne" resort dyplomacji ocenił, że "za każdym razem, gdy pojawia się nadzieja na uregulowanie wewnątrzukraińskiego kryzysu, unijna Bruksela w pośpiechu wprowadza nowe antyrosyjskie restrykcje".

"Szczególnie niefortunnie decyzja ta wygląda na tle porozumień mińskich z 12 lutego, w których wypracowaniu uczestniczyli przywódcy czołowych państw Unii Europejskiej" - oznajmiło MSZ Rosji.

Większość wpisanych na unijną czarną listę, którą opublikowano w poniedziałek w Dzienniku Urzędowym UE, to wspierani przez Rosję ukraińscy separatyści. Zostali oni objęci zakazem wjazdu do UE i zamrożeniem aktywów. Podmioty, których aktywa zostały zamrożone, to zbrojne ugrupowania separatystów.

UE nałożyła nowe sankcje w związku z niedawną eskalacją walk na wschodzie Ukrainy i ostrzelaniem pod koniec stycznia miasta Mariupol, gdzie zginęło 30 osób. Restrykcje wprowadzono w życie mimo zawarcia w ubiegłym tygodniu w Mińsku porozumienia o zawieszeniu broni na wschodniej Ukrainie.

d79ljio

Podziel się opinią

Share
d79ljio
d79ljio
Więcej tematów