MSWiA: polskie służby przygotowane do Schengen
Polskie służby są przygotowane do wejścia
do układu z Schengen - zapewniało podczas posiedzenia
sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych kierownictwo
MSWiA.
18.12.2007 20:40
Wiceszef resortu Piotr Stachańczyk podkreślił, że zarówno policja, jak i Straż Graniczna, a także inne służby, spełniły wszystkie wymogi Unii Europejskiej w tym zakresie. Dodał, że pewne problemy mogą być związane z infrastrukturą lotnisk - w tym warszawskiego Okęcia. Zastrzegł jednak, że w portach lotniczych kontrole mają być znoszone pod koniec marca 2008 r.
Także wiceprezes NIK Józef Górny powiedział posłom, że w opinii Izby polskie służby wypełniły minimum wymagań związanych z wejściem do układu z Schengen i są do tego dobrze przygotowane. To, czy będą sprawnie funkcjonować w ramach Schengen, pokażą najbliższe tygodnie - dodał.
Powoływał się na wyniki kontroli, którą NIK rozpoczęła w 2006 r. i zakończyła na początku 2007 r. Jak zaznaczył, choć stwierdzono szereg niedociągnięć i opóźnień służby i instytucje je naprawiły i zastosowały się do wniosków pokontrolnych.
Łyżką dziegciu w tej beczce miodu jest to, że w następstwie opóźnień do upływu terminu kontraktowania środków z unijnego funduszu Schengen nie udało się zakontraktować zadań na kwotę 106 mln zł i muszą one być finansowane z innych środków publicznych - powiedział wiceprezes.
Polska wejdzie do układu z Schengen razem z pozostałymi nowymi krajami UE (poza Cyprem, Bułgarią i Rumunią) w nocy z czwartku na piątek. Oznacza to m.in., że na granicy z Litwą, Niemcami, Czechami i Słowacją zniesione zostaną kontrole paszportowe.
Układ z Schengen zawarto w 1985 roku. Do strefy tej należały dotychczas prawie wszystkie z państw UE - poza Wielką Brytanią i Irlandią - a także Norwegia oraz Islandia, nie wchodzące w skład Wspólnoty.