Trwa ładowanie...
d2i1p9c

Most wiszący połączył dwa alpejskie wierzchołki

Wiszący most "Peak Walk" dla pieszych, o długości 107 metrów, połączył dwa wierzchołki w Alpach szwajcarskich w kantonie Vaud. Jest drugim na świecie mostem wiszącym na tak dużej wysokości i jedynym rozpiętym między wierzchołkami gór.

Share
d2i1p9c

Budowa zawieszonego w powietrzu przejścia o szerokości ok. 80 cm między stacją kolejki Glacier 3000 a szczytem Scex Rouge (2950 m) w masywie Diablerets (najwyższy jego szczyt ma 3210 m wysokości) kosztowała 1,8 mln franków szwajcarskich.

Turyści mogą podziwiać stamtąd najwyższy szczyt Alp i Europy - Mont Blanc (4810 m) we Francji i słynne szczyty Alp Berneńskich: Eiger, najbardziej znany szczyt w historii alpinizmu ekstremalnego, oraz Moencha (Mnicha) i Jungfrau (Pannę), które razem tworzą trio (Dreigestirn) wielkich szczytów w północnej części berneńskiego Oberlandu.

Z mostu widać także położony w Alpach Zachodnich Matterhorn (4478 m) - szósty pod względem wysokości samodzielny szczyt alpejski. Ta położona na granicy szwajcarsko-włoskiej słynna góra o odstraszającym wyglądzie smukłej skalno-lodowej piramidy wśród firnowych pól lodowych to jeden z najbardziej znanych szczytów świata.

Firma Glacier 3000 (oficjalna nazwa: Gstaad 3000 AG) oprócz kolejki wysokogórskiej na jeden ze szczytów masywu Les Diablerets i szeregu wyciągów w rejonie oferuje też takie atrakcje jak letni rynnowy tor toboganowy i park rozrywki. Niedaleko znajduje się znany ekskluzywny ośrodek turystyczny i narciarski Gstaad, w którym willę ma reżyser Roman Polański.

d2i1p9c

Budowę mostu rozpoczęto we wrześniu, a do użytku oddano go tydzień temu. Konstrukcję zaprojektowano tak, by mogła przetrwać ekstremalne warunki, jakie często panują na górnej stacji kolejki Glacier 3000, kiedy śnieg i wiatr pędzą z szybkością 200 km na godzinę.

Most ma być dostępny za darmo przez cały rok. Jednocześnie przebywać na nim może do 300 osób, ale ich liczba z uwagi na większą wygodę będzie ograniczana do 150.

Peak Walk jest drugim tak wysoko położonym mostem po moście na wysokości 3 tys. m na zboczu góry Titlis w Obwalden w Szwajcarii. Titlis Cliff Walk ma długość 98 m i 0,91 m szerokości.

d2i1p9c

Podziel się opinią

Share
d2i1p9c
d2i1p9c
Więcej tematów