Trwa ładowanie...
ycipk-10zmez
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
expo

Monumentalny fortepian ze szkła na EXPO 2005

Monumentalną rzeźbę - fortepian ze szkła, który zawiśnie w polskim pawilonie wystawienniczym podczas światowej wystawy EXPO 2005 w Japonii kończy odlewać wrocławski artysta Tomasz Urbanowicz. Fortepian, który ma być najważniejszym elementem plastycznym polskiego pawilonu, ma symbolizować muzykę Fryderyka Chopina.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Monumentalny fortepian ze szkła na EXPO 2005
(PAP, Fot: Adam Hawałej)
ycipk-10zmez

Urbanowicz znany jest z monumentalnych rzeźb, które m.in. można podziwiać na największym i najbardziej ekskluzywnym statku transatlantyckim Queen Mary II. Artysta przyznał że wystawienie rzeźby na EXPO w Japonii jest bardzo prestiżowe i nobilitujące. Bardzo jestem dumny, że właśnie moja praca będzie symbolem Polski w Japonii - powiedział Urbanowicz.

Rzeźba - instrument składa się z dwóch części: górnej klapy, która została już wykonana i czeka na transport do Japonii oraz dolnej z klawiszami, która dopiero jest wykonywana. Dolna część będzie miała zarysowane tylko kilka klawiszy, spod których będą wychodzić nuty. I te nuty będą przechodzić w górnej części w skrzydła huzarskie, polskie - opowiadał Urbanowicz.

Artysta musi skończyć prace na początku lutego. Wtedy też zapakuje szklane tafle do specjalnie przygotowanego futerału i wraz z nimi poleci do Japonii, gdzie ma nadzorować zawieszanie ich w polskim pawilonie.

ycipk-10zmez

Wystawa światowa EXPO 2005 rozpocznie się 25 marca i potrwa do 25 września. Weźmie w niej udział ok. 120 państw i odbędzie się w najbardziej uprzemysłowionym regionie Japonii, w Prefekturze Airchi w Nagoya.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-10zmez

ycipk-10zmez
ycipk-10zmez
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów