Trwa ładowanie...
expo

Monumentalny fortepian ze szkła na EXPO 2005

Monumentalną rzeźbę - fortepian ze szkła, który zawiśnie w polskim pawilonie wystawienniczym podczas światowej wystawy EXPO 2005 w Japonii kończy odlewać wrocławski artysta Tomasz Urbanowicz. Fortepian, który ma być najważniejszym elementem plastycznym polskiego pawilonu, ma symbolizować muzykę Fryderyka Chopina.
Share
Monumentalny fortepian ze szkła na EXPO 2005
Źródło: PAP, Fot: Adam Hawałej
dig7cki

Urbanowicz znany jest z monumentalnych rzeźb, które m.in. można podziwiać na największym i najbardziej ekskluzywnym statku transatlantyckim Queen Mary II. Artysta przyznał że wystawienie rzeźby na EXPO w Japonii jest bardzo prestiżowe i nobilitujące. Bardzo jestem dumny, że właśnie moja praca będzie symbolem Polski w Japonii - powiedział Urbanowicz.

Rzeźba - instrument składa się z dwóch części: górnej klapy, która została już wykonana i czeka na transport do Japonii oraz dolnej z klawiszami, która dopiero jest wykonywana. Dolna część będzie miała zarysowane tylko kilka klawiszy, spod których będą wychodzić nuty. I te nuty będą przechodzić w górnej części w skrzydła huzarskie, polskie - opowiadał Urbanowicz.

Artysta musi skończyć prace na początku lutego. Wtedy też zapakuje szklane tafle do specjalnie przygotowanego futerału i wraz z nimi poleci do Japonii, gdzie ma nadzorować zawieszanie ich w polskim pawilonie.

Wystawa światowa EXPO 2005 rozpocznie się 25 marca i potrwa do 25 września. Weźmie w niej udział ok. 120 państw i odbędzie się w najbardziej uprzemysłowionym regionie Japonii, w Prefekturze Airchi w Nagoya.

dig7cki

Podziel się opinią

Share
dig7cki
dig7cki
Więcej tematów