Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne
Skończy się kłopotliwe zaginanie tablic rejestracyjnych w pojazdach, w których nie mieszczą się ich standardowe wersje. W połowie 2018 r. mają zostać dopuszczone tablice o niestandardowych wymiarach - pisze w czwartek "Gazeta Polska Codziennie".
Standardowe polskie tablice rejestracyjne mają wymiary 520 x 114 mm. Tymczasem samochody w USA czy Japonii, które są na rynku wtórnym tańsze w zakupie, zaprojektowane są pod tablice o wymiarach 305 x 115 mm. Dla osób, które chcą takich aut używać w kraju, jest to spory problem. Polskich „blach” nie da się zamontować do takiego auta. Ich właściciele zaginają więc otrzymane w urzędzie oryginały lub stosują zamienniki.
Zwykle są one wykonane we własnym zakresie lub na przykład przez firmy reklamowe. Co oczywiste, taka tablica rejestracyjna nie posiada wypukłych znaków i nalepki kontrolnej. Nie jest też tablicą rejestracyjną w świetle prawa. Nawet jeśli użytkownik samochodu z mniejszą tablicą wozi w bagażniku polski oryginał, to nie uniknie mandatu w razie kontaktu z policją, a kara wynosi 100 zł. Niebawem ma się to jednak zmienić.
W projekcie rozporządzenia resort określił nowy wzór zmniejszonych tablic rejestracyjnych jednorzędowych dla pojazdów o odmiennych niż europejskie wymiarach miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablic. Wprowadzone będą także nowe tablice uwzględniające istnienie różnych pojemności silników w jednośladach. Pojawią się zatem nowe kody oznaczeń. Zasady obrotu tablicami rejestracyjnymi oraz materiałami mającymi szczególne znaczenie do ich produkcji pozostaną takie same - pisze dziennik.
Projekt rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych przeszedł już etap uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. W ramach tych ostatnich zgłoszono szereg uwag – między innymi przez poznański urząd miejski czy Związek Powiatów Polskich. Dokument trafił do komisji prawniczej przy Rządowym Centrum Legislacji.
Rozporządzenie ma wejść w życie etapowo. Większość zapisów zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Pozostałe sześć miesięcy od daty ogłoszenia dokumentu.