Trwa ładowanie...

"Młody, wysportowany, błyskotliwy". Niemiecki dziennik zachwycony Borysem Budką

"Sueddeutsche Zeitung" opisuje zmiany w PO i "rozpływa się" nad nowym szefem partii. Gazeta podkreśla, że nawet u przeciwników politycznych Borys Budka wyrobił sobie opinię "kompetentnego i pracowitego".

Share
"Młody, wysportowany, błyskotliwy". Niemiecki dziennik zachwycony Borysem Budką
Źródło: East News
d2coygi

Działacze Platformy wybrali w sobotę nowego przewodniczącego partii. Rywalizację o schedę po Grzegorzu Schetynie wygrał Borys Budka. Zmiany w partii opozycyjnej opisał "Sueddeutsche Zeitung" cytowany teraz przez Deutche Welle. Okazuje się, że niemiecki dziennik bardzo pozytywnie ocenia nowego lidera PO. W artykule podkreślono, że nawet rywale patrzą na Borysa Budkę z uznaniem, a w 2015 roku polityk wszedł do rządu Ewy Kopacz jako najmłodszy minister sprawiedliwości w historii.

"Czas komplementów skończył się szybko, gdy PiS, narodowopopulistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość, sama przejęła władzę jesienią 2015 roku i zaczęła demontowanie państwa prawa. Nie tylko w tej sprawie Budka stał się jednym z najbardziej prominentnych i najostrzejszych mówców opozycji" – ocenia korespondent "SZ" Florian Hassel.

d2coygi

Publicysta przypomniał nawet, że Borys Budka w 2017 roku upomniał z trybuny sejmowej szefa PiS - jak piszą - faktycznego przywódcę Polski Jarosława Kaczyńskiego. Polityk PO grzmiał wtedy, że brat Kaczyńskiego - Lech - inaczej wyobrażał sobie państwo prawa.

Borys Budka ze wsparciem Donalda Tuska?

"Zaczepność i retoryczna błyskotliwość niewiele pomogły partii Budki. W Polsce partie mają słabe korzenie. PO nawet w czasie, gdy rządziła miała tylko 40 tysięcy członków, dziś jest to tylko około 10 tysięcy" - czytamy. Gazeta przyznaje, że przejmując stery po Schetynie, Budka nie będzie miał łatwego zadania.

Cytowani przez Deutsche Welle podkreślają jednak, że polityk jest "młody, wysportowany i zaczepny". Według gazety, misja Budki "jest nie do pozazdroszczenia", bo dotychczas nikt nie znalazł odpowiedzi na pytanie, czy opozycja może zaoferować coś równie skutecznego, jak "kupowanie wyborców przez PiS". Jak zaznaczono, "jest jednak prawdopodobne, że Budka spróbuje przeprowadzić nowe otwarcie, także przy wsparciu wieloletniego przywódcy PO Donalda Tuska."

Zobacz też: Wygrana Borysa Budki. Sasin o walkach w PO: teraz się zacznie

d2coygi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share
d2coygi
d2coygi
Więcej tematów