Trwa ładowanie...
d4m8hkh
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Minister Piotr Gliński o priorytetach polityki kulturalnej

• Piotr Gliński przedstawił założenia swojej polityki w resorcie kultury
• Zapowiedział m.in. więcej pieniędzy na program "Patriotyzm jutra" i program rządowy "Niepodległa 2018"
• Więcej pieniędzy na ochronę zabytków
• Budowę Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli
• Odmrożenie płac w instytucjach kultury
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister Piotr Gliński o priorytetach polityki kulturalnej
(PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d4m8hkh

Wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński przedstawił senackiej Komisji kultury i środków przekazu podstawowe założenia swojej polityki w resorcie kultury. Jako jeden z celów postrzega "stabilizację sytuacji środowisk i instytucji twórczych" i - w miarę możliwości - podniesienie poziomu bytowego tych środowisk i instytucji. W tegorocznym budżecie resortu zwiększono o 5 proc. kwotę na wynagrodzenia pracowników instytucji kultury, których płace przez kilka lat były zamrożone. Patronatem resortu zostaną objęte zespoły Śląsk i Mazowsze - być może zyskają one status Narodowych Instytucji Kultury.

Priorytetem nowego ministra ma też być polityka historyczna, realizowana poprzez budowę instytucji, wspieranie programów czy wreszcie kręcenie filmów dotyczących polskiej historii i tożsamości. Minister potwierdził zamiar nakręcenia "jednej lub dwóch" wielkich produkcji filmowych, które promowałyby wiedzę o polskiej historii. Podkreślił też, że środki na to przedsięwzięcie trzeba będzie pozyskać - nie będą one pochodzić z budżetu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

O 100 proc. zwiększony został budżet programu "Patriotyzm jutra". - Jest dla nas bardzo ważny, a w poprzednich latach miał bardzo obniżone finansowanie - mówił minister Gliński. W jego planach bardzo ważne są muzea związane z historią, a zwłaszcza Muzeum Historii Polski. - Chcemy, by to muzeum, które - można powiedzieć - trwało w zastoju przez ostatnich kilka lat, było ambitnie realizowane, naprawdę realizowane i żeby otwarcie tego muzeum było jednym z najważniejszych wydarzeń 100-lecia niepodległości Polski w 2018 r. i jednym z wielu wydarzeń - mówił obecny na posiedzeniu podsekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin.

d4m8hkh

Nowe władze resortu kultury zdecydowały się podtrzymać decyzję, że muzeum na być na Cytadeli. Dzięki temu powstanie tam kompleks czterech placówek muzealnych - istniejące od dawna Muzeum X Pawilonu, otwarte w ubiegłym roku Muzeum Katyńskie, będące w budowie Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski. Zgodnie z projektem budżetu na budowę Muzeum Historii Polski w 2016 r. zaplanowano 11,6 mln zł, a budowę kompleksu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, którego otwarcie także planuje się na rok 2018 - 56 mln zł.

Jarosław Sellin poinformował, że korekty finansowe dotyczyć będą programu budowy Muzeum II Wojny Światowej. - Naszym zdaniem te wydatki są przeszacowane in plus. Nie udało im się wydać 50 mln zł w 2015 r. Nie sądzę, żeby udało się w 2016 r. wydać zaplanowane 175 mln zł (). Przypuszczam, że problem, jaki Muzeum II Wojny Światowej ma z miejscem, w którym ma być ulokowane, z zabezpieczeniem inżynierskim tego miejsca, będzie jeszcze trwał. W związku z tym sama realizacja obiektu budowlanego to jest jeszcze kwestia przyszłości, i myślę, że ten wieloletni program rządowy będzie musiał być jeszcze mocno skorygowany - ocenił.

Minister Gliński zapowiedział też uruchomienie nowego wieloletniego programu rządowego "Niepodległa 2018", w związku ze zbliżającą się 100. rocznicą odzyskania niepodległości. Wydarzenia związane z tym programem mają odbywać się w latach 2017-2019 z kumulacją w listopadzie 2018 roku.

W tegorocznym budżecie resortu o 50 proc. zwiększono środki na ochronę zabytków. W sumie z tzw. środkami norweskimi w 2016 roku przeznaczonych na ten cel zostanie 200 mln zł.

d4m8hkh

Gliński zapowiada też przywrócenie twórcom kultury zabrane im odliczenia 50 proc. kosztów uzyskania przychodu. W ramach nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od 1 stycznia 2013 roku ograniczono uprawnienie twórców do zastosowania ryczałtowych 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów.

Zobacz również: #dziejesienazywo: Gliński: mamy do czynienia z niebywałą ofensywą medialną. To jest dom wariatów

d4m8hkh

Podziel się opinią

Share

d4m8hkh

d4m8hkh
Więcej tematów