PolskaMiller i Schroeder o Centrum Przeciwko Wypędzeniom

Miller i Schroeder o Centrum Przeciwko Wypędzeniom

Premier Leszek Miller i kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder zapewnili, że będą dbać o to, by proces pojednania między Polakami a Niemcami był kontynuowany. Minister Tadeusz Iwiński, odpowiedzialny w kancelarii premiera za sprawy międzynarodowe, powiedział Radiu Olsztyn, że szefowie rządów obu państw rozmawiali telefonicznie o utworzeniu "Centrum Przeciwko Wypędzeniom".

Obaj zgodzili się, że upamiętnienie deportacji i wysiedleń musiałoby nosić rzeczywiście europejski charakter i być dobrze przygotowane. Premier Miller mówił też o możliwości utworzenia takiej placówki pod auspicjami Rady Europy.

Minister Iwiński podkreślił , że jako wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego jest zwolennikiem takiej koncepcji, ponieważ ta najstarsza organizacja na naszym kontynencie, z siedzibą w Strasburgu, jest uważana za strażnika demokracji i praw człowieka. Ma również doświadczenia jeśli chodzi o wielkie ruchy ludnościowe.

Premier Miller podziękował kanclerzowi Schroederowi i niemieckiemu ministrowi spraw zagranicznych Joszce Fischerowi za ich wypowiedzi w sprawie projektu utworzenia Centrum. Obaj niemieccy politycy wystąpili przeciwko utworzeniu takiego centrum w Berlinie.

Polski premier i niemiecki kanclerz podkreślili, że pojednanie polsko-niemieckie, do sukcesu którego doprowadziły polskie i niemieckie rządy różnych orientacji, jest wartością, która nie może być kwestionowana przez wątpliwej jakości pomysły.

Jak dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio Olsztyn, kanclerz Gerhard Schroeder ma jesienią wypoczywać na Mazurach.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)