Trwa ładowanie...

Miliony na zagraniczne wyjazdy. Tak urzędnicy MSZ podróżowali po świecie

Dokładnie 1286 zagranicznych delegacji odbyli urzędnicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ubiegłym roku. I to mimo, trwającej na całym świecie, pandemii koronawirusa. Wśród państw, do których pracownicy MSZ się wybrali, są m.in. Bangladesz, Zimbabwe i Tanzania.
Share
Urzędnicy MSZ odwiedzili w ubiegłym roku m.in. Zimbabwe
Urzędnicy MSZ odwiedzili w ubiegłym roku m.in. ZimbabweŹródło: East News, Fot: ZINYANGE AUNTONY
d3uimzc

O wyjazdy zagraniczne urzędników MSZ zapytał poseł opozycji Wojciech Król. "W związku z licznymi ograniczeniami w podróżach służbowych pragnę zweryfikować, jak wspomniane ograniczenia wpłynęły na wydatki ministerstwa w zakresie podróży służbowych" - tak zaczyna się pismo do resortu spraw zagranicznych.

Z odpowiedzi wiceministra Piotra Wawrzyka wynika, że ograniczenia związane z pandemią nie wpłynęły w znaczącym stopniu na liczbę wyjazdów. A także na wydatki z budżetu ministerstwa.

"W roku 2020 wystawiono 1.286 delegacji zagranicznych. Przez kierownictwo resortu w ubiegłym roku zostało zrealizowanych 75 podróży służbowych (minister, sekretarze stanu, podsekretarze stanu, dyrektor generalny). Łączny koszt podróży służbowych kierownictwa resortu w roku 2020 r. wyniósł 416 239,41 zł (minister, sekretarze stanu, podsekretarze stanu, dyrektor generalny). A ogólny wydatek poniesiony na podróże służbowe zagraniczne bez podróży: kurierskich oraz przesiedleniowych stan na dzień 31.12.2020 r. wyniósł: 12 529 875,25 zł - informuje sekretarz stanu w MSZ Piotr Wawrzyk.

d3uimzc

Na liście najczęściej odwiedzanych państw przez kierownictwo resortu jest Belgia. Urzędnicy MSZ podróżowali do tego kraju w ubiegłym roku aż 14 razy. Są też egzotyczne kierunki jak: Tajlandia, Zimbabwe, Tanzania, Mjanma (dawniej Birma) i RPA.

Zestawienie wyjazdów kierownictwa MSZ sejm.gov.pl
Zestawienie wyjazdów kierownictwa MSZ Źródło: sejm.gov.pl, Fot: sejm.gov.pl

A przypomnijmy, jak ujawniła Wirtualna Polska, egzotyczne wyprawy na swoim koncie mają również urzędnicy ministerstwa rolnictwa. W ubiegłym roku odwiedzili m.in. Mauretanię. Podobnie, jak w przypadku kierownictwa MSZ, urzędnicy głównie odwiedzali Brukselę.

W 2020 kierownictwo resortu uczestniczyło w 28 zagranicznych wyjazdach służbowych na łączny koszt w wysokości 90 990,75 zł. Natomiast pozostali pracownicy MRiRW uczestniczyli w 133 zagranicznych wyjazdach służbowych, a ich koszt wyniósł 342 646,37 zł. Poza Belgią na liście są również: Niemcy, Włochy, Luksemburg, Finlandia, Szwajcaria, Hiszpania, Holandia, Dania.

d3uimzc

Urzędnicy, zarówno MSZ jak i resortu rolnictwa, wyjeżdżali za granicę wypełniać swoje służbowe obowiązki. Zwykłym obywatelom MSZ doradzał w październiku ubiegłego roku unikanie podróży zagranicznych - w związku z koronawirusem.

"Po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych" - apelował MSZ.

"Gazeta Wyborcza" ujawnia taśmy z Danielem Obajtkiem. Komentarz Borysa Budki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3uimzc

Podziel się opinią

Share
d3uimzc
d3uimzc
Więcej tematów