Trwa ładowanie...
d12zer3

Milioner wśród kandydatów PiS na prezydentów miast

Okazuje się, że wśród kandydatów Zjednoczonej Prawicy na prezydentów miast największym majątkiem może pochwalić się Tadeusz Zysk, szef wydawnictwa "Zysk i Spółka". Jego firma osiąga wielomilionowe zyski, a on sam jest właścicielem zabytkowego dworku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tadeusz Zysk został kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Poznania
Tadeusz Zysk został kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Poznania (PAP, Fot: Jakub Kaczmarczyk)
d12zer3

Przypomnijmy, w czwartek prezes Jarosław Kaczyński ogłosił kandydatury na prezydentów miast. Większość z nich to posłowie i samorządowcy. Ale nie wszyscy. Wśród kandydatów jest również znany biznesmen Tadeusz Zysk. Będzie walczył o fotel prezydenta Poznania.

Wydał biografię Jarosława Kaczyńskiego

Kim jest biznesmen? Od 1990 r. zajmuje się działalnością wydawniczą. Najpierw był współzałożycielem domu wydawniczego"Rebis", potem otworzył własne wydawnictwo "Zysk i Spółka". To on wydał biografię Jarosława Kaczyńskiego "Porozumienie przeciw monowładzy. Z dziejów PC". - Brakuje mi tych spotkań z Jarosławem Kaczyńskim. na temat jego życia i polityki. One potwierdziły ten fakt, że zawsze na niego głosowałem i jego wizja polski była mi najbliższa - tłumaczył Zysk, cytowany przez TVN24. W 2014 r. znalazł się na liście 28. najbardziej wpływowych osób w Polsce według tygodnika"Wprost". Jego wydawnictwo jest właścicielem kamienicy przy poznańskim Rynku, a on sam przed laty wyremontował zrujnowany, zabytkowy dwór w Brzostkowie, w którym mieszka. - Wiem, że pozostanie po mnie coś więcej niż zadrukowany papier. A książki, które dzisiaj są modne, za kilka lat mogą już nikogo nie interesować – mówił w wywiadzie przed laty.

d12zer3

Zobacz także: Kamiński o prezesie PiS. "Całkowicie utracił kontrolę"

Dochodowy interes Zyska

Wirtualnej Polsce udało się dotrzeć do sprawozdań finansowych Wydawnictwa. Okazuje się, że książkowy interes kandydata PiS w Poznaniu na prezydenta kwitł w najlepsze. I tak: w 2014 r. przychody netto wyniosły 24,7 mln zł, w 2015 r. - 19,4 mln zł a w 2016 r. - 21,4 mln zł. Z kolei zysk netto w 2014 r. wyniósł 4,2 mln zł, w 2015 r. – 1,9 mln zł, w 2016 r. – 3,6 mln zł.

d12zer3

- Rekordowy w całej historii firmy był rok 2001, kiedy jej nakładem ukazał się „Dziennik Bridget Jones” Helen Fielding. W tym okresie przychody wzrosły o 43 proc. w stosunku do 2000 roku, osiągając poziom 18,5 mln zł. (…) Lata 2002-2005 to okres powolnych spadków obrotów i nakładów. Mamy ok. 15 mln zł przychodu, a w roku wydania „Bridget Jones” mieliśmy 18 mln zł. (…) Oczywiście, można powiedzieć, że źle ulokowało się pieniądze zarobione na bestsellerze. My na pewno nie uniknęliśmy błędów, wypuściliśmy na rynek wiele niepotrzebnych książek, na których albo nie zarobiliśmy, albo zarobiliśmy bardzo mało. Ale też nasze przychody, choć spadły po 2001 roku, to cały czas są wyższe niż w czasach sprzed „Dziennika Bridget Jones” – mówił Tadeusz Zysk w 2007 r. cytowany przez „Rynek Książki”.

Nazwa zobowiązuje. Wydawnictwo Zysk przynosi zyski Archiwum prywatne
Nazwa zobowiązuje. Wydawnictwo Zysk przynosi zyski

Wassermann na szczycie, Jaki w tyle

Z kolei, po prześledzeniu majątków pozostałych kandydatów (na podstawie oświadczeń majątkowych za 2016 r.), okazuje się, że to Małgorzata Wassermann, która będzie rywalizowała o wygraną w Krakowie jest najbardziej majętną osobą. Co prawda oszczędności ma niewiele, bo tylko 20 tysięcy złotych. Ale wliczając do majątku dwie nieruchomości (mieszkania), kwota majątku wzrasta do 1,35 mln zł. Wśród pozostałych znanych nazwisk, kandydat na prezydenta Warszawy obecny wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, na rachunku bankowym zgromadził 3 tys. zł wspólnie z małżonką. Posiada też papiery wartościowe o łącznej wartości około 200 tys. zł. Mowa o akcjach różnych spółek - m.in. PZU, Warty czy Energi. Polityk Prawa i Sprawiedliwości posiada też 50 mkw. mieszkanie o wartości 200 tys. zł.

d12zer3

Lista:

Jacek Żalek - Białystok
Tomasz Latos - Bydgoszcz
Kacper Płażyński - Gdańsk
Sebastian Pieńkowski - Gorzów Wielkopolski
Marcin Krupa - Katowice
Wojciech Lubawski - Kielce
Małgorzata Wasserman - Kraków
Sylwester Tułajew - Lublin
Waldemar Buda - Łódź
Michał Wypij - Olsztyn
Violetta Porowska - Opole
Tadeusz Zysk - Poznań
Wojciech Buczak - Rzeszów
Bartłomiej Sochański - Szczecin
Zbigniew Rasielewski - Toruń
Patryk Jaki - Warszawa
Miroslawa Stachowiak-Różecka - Wrocław
Piotr Barczak - Zielona Góra

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d12zer3

Podziel się opinią

Share

d12zer3

d12zer3
Więcej tematów