Trwa ładowanie...
d2m4x04

Milion osób witało 2014 rok na nowojorskim Times Square

Nowy Rok na nowojorskim Times Square powitało milion osób. Podczas noworocznej imprezy były występy gwiazd, fajerwerki, konfetti i ogromna radość.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Milion osób witało 2014 rok na nowojorskim Times Square
(PAP/EPA)
d2m4x04

Tradycyjnie tuż przed północą z 21-metrowego masztu wieżowca Times Square nr 1 zaczęła się zsuwać gigantyczna kryształowa kula, dotykając podstawy masztu dokładnie w chwili nadejścia Nowego Roku.

Przycisk, który uruchamia mechanizm kuli nacisnęła sędzia Sądu Najwyższego USA Sonia Sotomayor. Jednocześnie przewodziła zebranym w odliczaniu ostatnich 60 sekund przed północą. Sotomayor, Latynoska z pochodzenia urodziła się w najuboższej nowojorskiej dzielnicy Bronx.

Sygnalizująca nadejście 2014 roku kula miała średnicę 3,6 m i ważyła blisko 5400 kg. Pokryta była 2688 kryształami, a oświetlało ją ponad 32 tys. żarówek.

d2m4x04

Mimo chłodu tysiące ludzi gromadziły się na Times Square już we wtorek przed południem, by zająć jak najlepsze miejsca. Tradycyjnie podczas imprezy obowiązywał zakaz wnoszenia napojów alkoholowych. Nie można było także indywidualnie odpalać fajerwerków.

Punktualnie o północy na Times Square w niebo wystrzeliły też fajerwerki. Na zgromadzonych posypał się deszcz wielobarwnego konfetti z okolicznych wieżowców. Słychać było przebój Franka Sinatry "New York, New York". Były oczywiście też życzenia, pocałunki i uściski.

Uroczystość noworoczną uświetniły występy artystów, w tym Miley Cyrus, Macklemore & Ryan Lewis, Blondie oraz Icona Pop. Tuż przed północą Melissa Etheridge zaśpiewała swój nowy utwór "Uprising of Love" oraz "Imagine" Johna Lennona.

W tym roku pierwszy raz od dekady na Times Square pośród milionowego tłumu opatulonych ludzi, którzy nie zważając na lekki mróz wiwatowali w gorącej atmosferze, zabrakło burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga. Odchodzący po trzech kadencjach Bloomberg postanowił spędzić noc sylwestrową z rodziną.

d2m4x04

Nowy włodarz Nowego Jorku Bill de Blasio został minutę po północy zaprzysiężony podczas prywatnej uroczystości w swoim domu w Brooklynie. Oficjalna ceremonia odbędzie się w środę w nowojorskim ratuszu.

- Zawsze się dziwiłam tym wszystkim, którzy stoją godzinami na zimnie na Times Square by powitać Nowy Rok, ale już się nie dziwię. To niesamowite przeżycie - zapewniała Michelle, która przyjechała do Nowego Jorku z San Francisco. Wymachiwała jednym z 20 tysięcy balonów, którymi zebranych obdarzyli organizatorzy.

Feta noworoczna na Times Square ma tradycję datującą się od 1907 roku. Anulowano ją tylko dwukrotnie, w latach 1942 oraz 1943 ze względu na toczącą się wówczas drugą wojnę światową.

d2m4x04

Podziel się opinią

Share
d2m4x04
d2m4x04
Więcej tematów