PolskaMilewski i Cegielski laureatami nagrody im. Beaty Pawlak

Milewski i Cegielski laureatami nagrody im. Beaty Pawlak

Jacek Milewski za książkę "Dym się rozwiewa" i Max Cegielski za "Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu" zostali tegorocznymi laureatami nagrody im. Beaty Pawlak, przyznawanej polskim autorom za publikacje na temat innych kultur, religii i cywilizacji - podaje Fundacja Batorego.

13.10.2009 | aktual.: 13.10.2009 15:49

Nagroda jest przyznawana każdego roku w rocznicę śmierci Beaty Pawlak, dziennikarki i pisarki, która w 2002 r. zginęła w zamachu terrorystycznym na Bali. Ustanowiony jej testamentem fundusz nagrody powierzony został Fundacji im. Stefana Batorego. W tym roku kapituła konkursu zdecydowała się przyznać dwie równorzędne nagrody za "wieloletnie zaangażowanie i trud w przybliżaniu innych cywilizacji".

Jacek Milewski przez 16 lat pracował jako nauczyciel i dyrektor jedynej w Polsce szkoły dla dzieci romskich w Suwałkach. Swoje obserwacje na temat polskich Cyganów spisał w książce "Dym się rozwiewa" (Zysk i S-ka), która - jak napisało jury w uzasadnieniu werdyktu - przedstawia "nieznany świat, który jest tuż, obok, na wyciągniecie ręki". Milewski opisał ludzi, którzy ten swój świat chronią i ukrywają przed okiem postronnych w sposób daleki zarówno od stereotypów jak i poprawności politycznej. Z jednej strony poznajemy Romów jako uczestników tej samej, "naszej" codzienności - przed telewizorem, ekranem komputera, w szkole i szpitalu. Z drugiej strony Milewski wprowadza czytelnika w świat, gdzie normalne jest wydawanie za mąż trzynastoletnich dziewczynek, a najważniejszym wyznacznikiem społecznych norm jest "romanipen", swoisty cygański kodeks zachowań.

Max Cegielski, dziennikarz, pisarz, prezenter radiowy i telewizyjny swoją pierwszą książkę pt. "Masala" napisał po podróży do Indii. Krajom indyjskiego kręgu kulturowego poświęcił też następną książkę - "Pijani Bogiem". Jego najnowsza książka pt. "Oko świata" to bardzo osobisty przewodnik po Stambule, mieście, gdzie od tysięcy lat Europa spotyka się z Azją.

Nagroda im. Beaty Pawlak przyznawana jest od 2002 roku. Wśród jej laureatów są m.in. Beata Pawlikowska, nagrodzona za książkę "Blondynka na Kubie. Na tropach prawdy i Ernesta Che Guevary", Paweł Smoleński za "Izrael już nie frunie", Andrzej Stasiuk za "Jadąc do Babadag", Mariusz Szczygieł za "Gottland".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)