Mieszkańcy wydzierżawili dworzec kolejowy
Niszczejący dworzec PKP w Strzemieszycach
Wielkich - dzielnicy Dąbrowy Górniczej - ma szansę stać się
prężnym ośrodkiem kultury - ocenia "Dziennik Zachodni". Lokalna grupa społeczników, po kilku miesiącach negocjacji,
podpisała wstępną umowę dzierżawy kolejowych pomieszczeń od PKP.
15.11.2006 | aktual.: 15.11.2006 00:49
Mieszkańcy założyli stowarzyszenie i mają zgodę władz miasta na sprzedaż cegiełek. Umowa zacznie obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku. Do zagospodarowania są trzy pomieszczenia i hol o łącznej powierzchni ok. 200 m kw.
Wierzymy, że wspólnymi siłami uda nam się stworzyć tutaj oazę kultury, organizować koncerty i wystawy. W naszej dzielnicy nie ma ośrodka kultury z prawdziwego zdarzenia, a mieszkańcy chętnie uczestniczyliby w imprezach kulturalnych- mówi Wiesław Olszewski, inicjator akcji. Przedstawicielom kolei spodobał się pomysł, choć mieli wątpliwości, czy organizacją ośrodka kultury nie powinno się raczej zająć miasto.
To korzystne rozwiązanie dla obu stron, bo niszczejący budynek będzie miał gospodarza. Wiele podobnych obiektów PKP także zostało już zagospodarowanych, np. na muzeum kolejnictwa. Początkowo chcieliśmy, by naszym partnerem było miasto, dlatego sprawy formalne trochę się przeciągały. Determinacja społeczników była jednak ogromna i zawarliśmy z nimi umowę dzierżawy. Warunkiem jest niewykorzystywanie pomieszczeń w celach gospodarczych i komercyjnych. Mamy nadzieję, że taką inicjatywę poprze miasto- podkreśla Tomasz Liszaj, rzecznik PKP w Katowicach.
Na wsparcie liczą także członkowie Społecznego Komitetu na Rzecz Domu Kultury w Strzemieszycach Wielkich. Sam czynsz za dzierżawę dworca to miesięcznie 1,2 tys. zł. Do tego dojdą opłaty za media. Staramy się dotrzeć do firm i zakładów, które mogłyby nas wspomóc. Przyda się każdy grosz, dlatego wydrukowaliśmy specjalne cegiełki o niskich nominałach 1, 2 i 5 złotych. Każda z nich będzie miała swój numer, a firmy czy instytucje mogą umieścić na ich odwrocie swoją reklamę- zachęca Wiesław Olszewski.
Komitet chce też nawiązać współpracę z Wydziałem Kultury UM, który mógłby dofinansować organizację imprez. Wkrótce ma się zresztą pojawić specjalna strona internetowa, z której każdy będzie mógł dowiedzieć się o postępach w tworzeniu ośrodka kultury. Mają tam być wymienieni darczyńcy.
Jeden z zakładów stolarskich obiecał już wstawienie za darmo drzwi i okien, a właściciele innej firmy chcą po jak najniższych kosztach założyć instalację elektryczną. Do akcji przyłączył się też zakład kamieniarski, którego właściciele są gotowi odnowić płytę przed budynkiem dworca, upamiętniającą dąbrowian poległych w walkach II wojny światowej. (PAP)