PolskaMieszkańcy Sosnowca podjęli decyzję na co wydać 5 mln zł

Mieszkańcy Sosnowca podjęli decyzję na co wydać 5 mln zł

Mieszkańcy Sosnowca (woj. śląskie) tłumnie ruszyli do urn, gdy trzeba było głosować nad budżetem obywatelskim. Do rozdysponowania było 5 mln zł, zgłoszonych projektów 123, a głosów 25 692. Czego chcą sosnowiczanie?

Mieszkańcy Sosnowca podjęli decyzję na co wydać 5 mln zł
Źródło zdjęć: © UM Sosnowiec

Mieszkańcy Sosnowca głosowali nad projektami, które były podzielone na siedem stref. Można było głosować na dwa sposoby – tradycyjnie wrzucić swój głos do urny lub przez internet. Pierwszy sposób wybrało 17631, zaś z drugiej 8061 osób.

Mieliśmy 4587 głosów nieważnych. Najczęstszym błędem było oddawanie głosu na projekt z innej strefy niż miejsce zamieszkania, sporo głosów oddali również mieszkańcy innych miast – tłumaczy Daria Tondos z Wydziału Polityki Gospodarczej, który jest odpowiedzialny za wdrożenie budżetu.

A jakie projekty wygrały w tym roku? Największymi zwycięzcami pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w Sosnowcu są na pewno pomysły zgłoszone przy szkołach – wygrały one w trzech z siedmiu stref.

W strefie obejmującej Stary Sosnowiec i Śródmieście zrealizowane zostaną dwa projekty i będzie to budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego przy szkole podstawowej nr 8 oraz budowa strefy aktywności na osiedlu Ordonówny. Mieszkańcy Pogoni i Milowic wybrali cztery inwestycje: rewitalizację Ogrodu Jordanowskiego, wyposażenie boiska ZSO nr 13 w ławki, modernizację placu zabaw przy przedszkolu nr 11 oraz program „Bezpieczne i przyjazne przedszkole”.

Mieszkańcy Środuli chcą modernizacji boiska szkolnego przy sportowej szkole podstawowej nr 17 oraz budowy rodzinnego placu zabaw. W strefie obejmującej Klimontów, Dańdówkę i Kukułek utworzony zostanie park rozrywki dla dzieci i młodzieży oraz siłownia na świeżym powietrzu.

Najwięcej projektów zostanie zrealizowanych w Zagórzu. Tam mieszkańcy wybrali ich aż osiem. Zbudowane zostanie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne, plac zabaw z siłownią zewnętrzną na osiedlu i podobny przy przedszkolu miejskim nr 44. Pojawi się Galeria przestrzeni miejskiej, ogródek „szachownica”, wdrożone zostaną projekty „Przyjazna okolica – osiedle Dmowskiego” oraz „Ja i mój pies dbamy o sprawność fizyczną”. Oprócz tego powstanie też ogrodzony wybieg dla psów.

Na Niwce powstaną dwa place zabaw i postawione zostaną ławki. Poza tym wprowadzony w życie będzie projekt „Tworzenie i rozwój miejsc rekreacji, wypoczynku oraz prowadzenia aktywnego trybu życia i poprawy kondycji fizycznej dzieci i dorosłych w obszarze nr 7”. W strefie obejmującej Kazimierz, Juliusz, Maczki i Ostrowy Górnicze powstaną boiska szkolne przy ZSO nr 12.

Zwycięskie projekty będą realizowane w przyszłym roku. Jednak już teraz urzędnicy wiedzą, że pomysł na wprowadzenie budżetu obywatelskiego spełnia oczekiwania mieszkańców i w przyszłym roku chcą zwiększyć środki na ten cel.

– Teraz wyłonione zadania zostaną przekazane do realizacji wydziałów urzędu zgodnie z ich kompetencjami. Na każdym etapie realizacji poszczególnych projektów będziemy się konsultować z ich autorami by doprecyzować szczegóły. W każdej ze stref pozostało od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych wolnych środków. Przynajmniej o tyle zostanie powiększony budżet każdej ze stref w przyszłym roku – wyjaśnia Michał Mercik, naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej. – Zaprosimy wszystkich zaangażowanych na warsztaty by dowiedzieć co należy zmienić w kolejnej edycji budżetu. Mamy już swoje przemyślenia ale chcemy zasięgnąć opinii mieszkańców – dodał urzędnik.

- Bardzo nas cieszy tak duże zainteresowanie mieszkańców budżetem. W głosowaniu wzięło udział od 12 do prawie 17 procent uprawnionych do głosowania. Jest to dla nas wyraźny sygnał do zwiększenia puli Budżetu Obywatelskiego w kolejnej edycji. Ważne są też same pomysły mieszkańców, pokazują w którym kierunku powinniśmy się zwrócić – mówi Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)