PolskaMieszkańcy Europy: Żydzi rządzą biznesem i zabili Jezusa

Mieszkańcy Europy: Żydzi rządzą biznesem i zabili Jezusa

Badanie przeprowadzone przez Anti-Defamation League w pięciu krajach Europy wskazuje, że wzrasta w nich wyraźnie antysemityzm, przejawiający się m. in. przekonaniem o zbyt wielkiej roli Żydów w biznesie i finansach. Ponadto 20% badanych stwierdza, że to Żydzi ponoszą winę za śmierć Jezusa.

Mieszkańcy Europy: Żydzi rządzą biznesem i zabili Jezusa
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

"Wielka liczba Europejczyków nadal jest dotknięta antysemickimi postawami, do których zaliczyć należy podtrzymywanie klasycznych antysemickich plotek i teorii spiskowych, prześladujących Żydów od stuleci" – piszą autorzy raportu dla mediów.

Badanie przeprowadzono na grupie 2 714 dorosłych osób we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Polsce i w Niemczech. Wskazuje wzrost postaw antysemickich w wielu aspektach, w porównaniu z podobnymi analizami, przeprowadzanymi w 2005 r.

Ze studium ADL wynika, że 39% respondentów uważa, że Żydzi dysponują zbyt wielką siłą w świecie biznesu, a 44% zgadza się z opinią, że Żydzi mają zbyt duży wpływ na międzynarodowy rynek finansów. 51% respondentów jest zdania, że Żydzi są w większym stopniu lojalni wobec Izraela niż wobec kraju, w którym mieszkają.

W dodatku prawie połowa ankietowanych, w tym większość respondentów z Hiszpanii i z Polski uważa, że Żydzi amerykańscy kontrolują politykę zagraniczną Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie.

W badaniu sprawdzano tez stosunek respondentów do palestyńskiego rządu jedności narodowej i do irańskiego zagrożenia nuklearnego. Znaczna większość badanych postrzega przy tym Hamas jako organizację terrorystyczną i popiera decyzję rządów europejskich wstrzymania pomocy dla Palestyńczyków, dopóki Hamas nie wyrzeknie się terroru i nie uzna Izraela oraz wcześniejszych z nim umów.

Natomiast w kwestii irańskiej okazuje się, że 67% ankietowanych uważa, że nuklearny program tego kraju przynajmniej w części ma charakter militarny, a jedynie 14% skłonnych jest sądzić że ma on na celu wyłącznie cele gospodarcze.

"Wyniki naszych badań wskazują, że rządy poszczególnych krajów UE, potępiające antysemityzm i szukające dróg przeciwdziałania mu, potrzebują wprowadzenia nowych metod i programów, które mogłyby przełamać stare, trudne do przezwyciężenia stereotypy, i uczynić antysemityzm postawą nie do zaakceptowania w ich społeczeństwach" – mówi dyrektor Anti-Defamation League Abraham H. Foxman.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)