Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Zdaniem naukowców, połowie języków, którymi mówi się na świecie - a jest ich 6-7 tysięcy - grozi wyginięcie. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO dla upamiętnienia wydarzeń w Bangladeszu w 1952 roku. Zginęło wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Pierwsze obchody Dnia Języka Ojczystego w Polsce zorganizowano 9 lat temu.
Z okazji Dnia Języka Ojczystego, w Pałacu Prezydenckim odbędzie się spotkanie zorganizowane w ramach Forum Debaty Publicznej "Co nam zostało z zaginionych słów?". Zaplanowano dyskusję na temat ewolucji języka w odniesieniu do wartości, kultury i życia codziennego. Wieczorem (19:00) w Teatrze Polskim imienia Arnolda Szyfmana w Warszawie odbędzie się Gala Języka Ojczystego, podczas której po raz trzeci zostanie wręczony medal Zasłużony dla Polszczyzny.
Językoznawcy szacują, że w historii ludzkości istniało około 13 tysięcy języków. Jednak wraz z upływem wieków niektóre z nich zaniknęły. Obecnie na świecie używa się około 6-7 tysięcy języków. Dokładne ustalenie ich liczby utrudnia brak zgody wśród językoznawców co do klasyfikacji niektórych etnolektów jako odrębnych języków bądź dialektów. Przeważająca część języków świata pozostaje w formie bezpiśmiennej.
Według Wikipedii najwięcej ludzi - ponad półtora miliarda - posługuje się językiem angielskim. Natomiast według danych UNESCO z 2008 roku, najwięcej osób - miliard 170 milionów - używa na co dzień języka chińskiego, a angielski zajmuje drugie miejsce - z liczbą użytkowników miliard 135 milionów.
Połowa z funkcjonujących języków jest tak rzadko używana, że mogą one zniknąć w ciągu kilku następnych pokoleń. Do najbardziej zagrożonych należą języki Aborygenów oraz języki afrykańskie, a także dialekty indiańskie i niektóre języki plemion z Indii. Obchody Dnia Języka Ojczystego są okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego. Szacuje się, że polski jest językiem ojczystym około 45 milionów ludzi. W różnym stopniu zna go około 50 milionów ludzi na świecie.
Najstarsze znane zdanie zapisane w języku polskim znalazło się w "Księdze Henrykowskiej", stworzonej w opactwie cystersów w Henrykowie około 1270 roku, przez jej opata Piotra. Brzmiało " Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj, czyli "Daj, niech ja pomielę, a ty odpoczywaj".