Trwa ładowanie...

Michał Kuczmierowski podał termin przyspieszenia dostaw szczepionek

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował, że dostawy szczepionek do Polski wkrótce przyspieszą. Momentem przełomowym ma być czerwiec. Szef RARS odniósł się również do sytuacji ze szczepionkami Johnson&Johnson.

Share
Rosjanie chcą jak najszybciej opracować szczepionkę na koronawirusa.
Rosjanie chcą jak najszybciej opracować szczepionkę na koronawirusa.Źródło: Getty Images, Fot: David Greedy
d1hq2j0

Michał Kuczmierowski podczas rozmowy z telewizją Republika, zapowiadał duże przyspieszenie tempa dostaw szczepionek w kwietniu. - W całym pierwszym kwartale przyjechało do Polski 6,5 mln szczepionek, to jest mniej więcej tyle, ile spodziewamy się, że przyjedzie od nas w samym kwietniu; to pokazuje, że wzrost będzie bardzo duży, ponad trzykrotny - mówił.

Prezes RARS mówił również, że choć nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia ze strony producentów, to w od czerwca tempo dostaw będzie nieustannie wzrastało. - Myślę, że kolejne rekordy będą bite w miarę tego, jak dużo szczepionek będzie przyjeżdżało do Polski. Spodziewamy się, że początek czerwca będzie wielkim otwarciem tego tempa szczepień - mówił.

d1hq2j0

Prezes RARS o przeznaczeniu szczepionek Johnson&Johnson

Kuczmierowski zapewnił, że mimo doniesień o wstrzymaniu dostaw szczepionek J&J do Unii Europejskiej, zapowiadana dostawa 120 tys. dawek tego preparatu, dotrze do Polski. Szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych poinformował również, jakie jest zaplanowane przez rząd przeznaczenie jednodawkowych szczepionek J&J.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia dostrzegło trend

- Myślę, że to będzie oznaczało duże przyśpieszenie. Nasz plan jest taki, żeby przede wszystkim szczepionki J&J były przeznaczone dla najmniejszych punktów szczepień. Tam gdzie zależy nam, aby jak najszybciej ten proces szczepień najstarszych Polaków odbywał się - mówił Kuczmierowski w telewizji Republika.

Prezes RARS mówił również, że obecnie największym dostawcą szczepionek do Polski jest koncern Pfizer, który tygodniowo dostarcza ok. 870 tys. dawek swojego preparatu. Moderna co około dwa tygodnie dostarcza Polsce od 200 do 300 tys. dawek szczepionki, a AstraZeneca, której dostawy również docierają do Polski co tydzień, ostatnio dostarczyła 88 tys. dawek szczepionki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1hq2j0

Podziel się opinią

Share
d1hq2j0
d1hq2j0
Więcej tematów