PolskaMiasto zapobiega powodziom. Ruszyła budowa zbiorników retencyjnych

Miasto zapobiega powodziom. Ruszyła budowa zbiorników retencyjnych

Na rzece Serafa powstanie pięć zbiorników retencyjnych, które będą zabezpieczać teren przed zalaniem. Właśnie ruszyła budowa pierwszego z nich.

Miasto zapobiega powodziom. Ruszyła budowa zbiorników retencyjnych
Źródło zdjęć: © www.krakow.pl | Wiesław Majka

Co roku na styku Krakowa i Wieliczki dochodzi do podtopień. Teraz w Bieżanowie powstanie pięć suchych zbiorników, które mają uchronić Kraków od powodzi.

- Zbiornik retencyjny poprawi sytuację zarówno mieszkańców, jak i użytkowników obiektów zlokalizowanych na tym terenie dzielnicy Bieżanów i szerzej, w obszarze zalewowym rzeki Serafa - wskazywał Wojciech Kozak, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Kiedy możliwość zalewania terenu zostanie zlikwidowana, poprawi się także sytuacja komunikacyjna na trasie prowadzącej do obszaru produkcyjno-usługowego na Rybitwach oraz na kolejowej trasie komunikacyjnej prowadzącej w stronę Wieliczki.

W ramach budowy zbiornika Bieżanów wykonane zostaną zapora czołowa, zapory boczne i czasza zbiornika, przełożenie koryta rzeki Serafy. Planowana jest przebudowa istniejącej infrastruktury technicznej dla zakładu uzdatniania wody ZGK Wieliczka, przełożenie wodociągu, likwidacja napowietrznej linii teletechnicznej, budowa dwóch linii energetycznych dla zasilania urządzeń zapory, wykonanie komunikacyjnego ciągu technologicznego wraz z placem manewrowym i wjazdem, ogrodzenie całości obiektu wraz z bramą wjazdową.

- To bardzo ważna dla mieszkańców inwestycja. Aby przyspieszyć jej realizację, przekazaliśmy Województwu Małopolskiemu teren przy ul. Drożdżowej i dotację w wysokości 4,5 mln zł - mówił Jacek Majchrowski podczas inauguracji budowy zbiornika.

Inwestorem budowy zbiornika jest Województwo Małopolskie, a partnerem przy jej realizacji jest Gmina Miejska Kraków. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych. Prace budowlano-montażowe wykona firma SKANSKA S.A.

Wartość całej inwestycji wynosi 13 mln 483 tys. zł, ma być zakończona do końca sierpnia przyszłego roku.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)