Trwa ładowanie...
d3g0yig
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Mężczyzna hospitalizowany w Trójmieście prawdopodobnie ma malarię

Mężczyzna, u którego podejrzewano zakażenie wirusem Ebola, prawdopodobnie ma malarię - poinformowała zastępca dyrektora pomorskiego Sanepidu Anna Obuchowska. Chory zgłosił się do Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. O stanie pacjenta informował na twitterze również minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. "Pacjent pod pełną kontrolą. Procedury wdrożone. Ma rozpoznaną inna chorobę" - napisał.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz
Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
d3g0yig

Mężczyzna został przewieziony do Szpitala Zakaźnego w Gdańsku. Według Obuchowskiej "na 99 proc." jest chory na malarię. - Czekamy na ostateczną diagnozę, czy mamy do czynienia z malarią. Natomiast pobrano też od chorego próbki krwi, które pojadą w sobotę do badania w Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie, aby na pewno wykluczyć Ebolę - dodała Obuchowska.

Zapowiedziała na sobotę rano konferencję prasową w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Obuchowska poinformowała, że w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni odwołany został wprowadzony czasowo zakaz przyjmowania pacjentów. Odwołano także zakaz odwiedzin chorych.

d3g0yig

Kilka godzin wcześniej dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku Jerzy Karpiński informował, że było podejrzenie zakażenia wirusem Ebola. - Pacjent ma objawy; i wywiad wskazuje na to, że przebywał w rejonie zagrożenia. Trzeba zachować dużą ostrożność. Trudno jednak wyrokować, póki nie będzie ostatecznego wyniku badania chorego - zastrzegał.

Kierownik biura prasowego wojewody pomorskiego Tomasz Wróblewski mówił, że dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni ocenił mężczyznę jako "spełniającego kryteria podejrzenia zarażenia wirusem gorączki krwotocznej Ebola".

Wróblewski informował, że pacjent jest Nigeryjczykiem, mieszkającym w Polsce, który 10 dni temu wrócił po kilku tygodniach z rodzinnego kraju.

Gorączka krwotoczna Ebola (ang. EVD Ebola Virus Disease) jest chorobą wywołaną przez wirus z rodziny Filoviridae rodzaju Ebolavirus. Istnieje pięć zidentyfikowanych gatunków wirusa Ebola; za infekcje u ludzi odpowiedzialne są cztery, jeden odpowiada za zachorowania jedynie wśród małp. Najprawdopodobniej wirusa przenoszą nietoperze owocożerne (są rezerwuarem wirusa).

Epidemia gorączki krwotocznej Ebola, która wybuchła w marcu w Afryce Zachodniej, spowodowała już śmierć ponad 1900 osób.

d3g0yig

Podziel się opinią

Share

d3g0yig

d3g0yig
Więcej tematów