PolskaMedycyna przyszłości

Medycyna przyszłości

Do tej pory pozyskiwanie i wykorzystywanie
komórek macierzystych do celów leczniczych było domeną
hematologów, kardiologów, kardiochirurgów i neurologów - pisze
"Dziennik Zachodni".

Ale od pewnego czasu interesują się tym zagadnieniem również położnicy, bo okazuje się, że komórki macierzyste pobierane z krwi pępowinowej noworodka są cenniejsze od tych, które pozyskuje się ze szpiku lub krwi dorosłego człowieka. Prawdopodobnie będą miały szersze zastosowanie. Na świecie trwają już badania nad ich wykorzystaniem w terapii cukrzycy, tocznia, stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona i uszkodzonego rdzenia kręgowego.

O możliwościach, jakie dają komórki macierzyste, a także o aspektach etycznych i prawnych związanych ze sposobami ich pozyskiwania i wykorzystywania dyskutują uczestnicy rozpoczętej wczoraj w Katowicach dwudniowej konferencji "Komórka Macierzysta 2005".

- Może się wydawać, że odkrywając kolejne możliwości wykorzystania komórek macierzystych bez przeszkód tworzymy eliksir na nieśmiertelność, ale tak nie jest. Czym innym są nadzieje, które z nimi wiążemy, czym innym ich faktyczne wykorzystanie, a jeszcze czym innym normy prawne i etyczne, do których musimy się dostosować - stwierdził dr Rafał Stojko z Kliniki Ginekologii i Położnictwa Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, jeden z pomysłodawców zorganizowania konferencji. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)