Chiny rozpoczynają manewry wokół Tajwanu. Wykorzystują ostrą amunicję
Chińskie siły zbrojne rozpoczynają manewry wokół Tajwanu, wykorzystując ostrą amunicję. Uczestniczą w nich okręty wojenne, wojska lądowe i lotnictwo. Władze Tajwanu wezwały Pekin do natychmiastowego ich przerwania.
Najważniejsze informacje:
- Chińska armia rozpoczęła ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji wokół Tajwanu.
- Ćwiczenia mają na celu sprawdzenie gotowości do kontrolowania kluczowych portów.
- Manewry odbywają się w ramach operacji "Sprawiedliwa Misja 2025".
- Władze Tajwanu wezwały Pekin do natychmiastowego przerwania manewrów.
Armia chińska poinformowała w poniedziałek o rozpoczęciu manewrów swoich sił zbrojnych z użyciem ostrej amunicji wokół Tajwanu. Jak głosi komunikat chińskiego dowództwa, w manewrach uczestniczą "niszczyciele, fregaty, myśliwce, bombowce i drony", a cele znajdują się na północ i południowy zachód od Tajwanu.
Jak poinformowała oficjalna chińska agencja Xinhua, działania obejmują użycie ostrej amunicji i rozciągają się na pięć stref wokół wyspy, gdzie wprowadzono ograniczenia w ruchu statków i samolotów.
Jaki jest cel manewrów Chin wokół Tajwanu?
Ćwiczenia pod kryptonimem "Sprawiedliwa Misja 2025" mają na celu przetestowanie gotowości chińskich sił morskich i powietrznych do kontrolowania strategicznych portów oraz innych istotnych regionów wokół Tajwanu. W manewrach uczestniczą różne jednostki, w tym marynarka wojenna, wojska lądowe oraz lotnictwo.
- Celem tych działań jest sprawdzenie gotowości sił morskich i powietrznych do kontroli kluczowych portów i innych rejonów - przekazał rzecznik chińskiego Wschodniego Teatru Wojskowego, płk Shi Yi.
Shi Yi dodał, że manewry "są poważnym ostrzeżeniem dla tajwańskich sił separatystycznych i zewnętrznej ingerencji".
Ostrzeżenie ze strony Tajwanu
Pekin uważa Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję i od dawna dąży do jego inkorporacji, nie wykluczając przy tym użycia siły.
Władze Tajwanu potępiły w poniedziałek chińskie manewry, określając je jako "militarne zastraszanie" i podkreśliły "gotowość do obrony demokracji".