Trwa ładowanie...
d2zhfeu

Matka zastępcza podejrzana o znęcanie się nad podopiecznymi w Łęczycy

Zarzut znęcania się nad dwojgiem podopiecznych w wieku 10 i 12 lat przedstawiła prokuratura w Łęczycy ich 59-letniej matce zastępczej. Kobiecie, która jest mieszkanką Łęczycy, grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Matka zastępcza podejrzana o znęcanie się nad podopiecznymi w Łęczycy
(WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
d2zhfeu

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania do znęcania miało dochodzić w latach 2010-2014.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte po zawiadomieniu złożonym przez kuratora sądowego. To on po rozmowie z dwójką podopiecznych kobiety tj. 10-letnim chłopcem i 12-letnią dziewczynką uzyskał informacje mogące wskazywać na znęcanie się nad dziećmi.

Jak ustalono, pod opieką kobiety, w ramach tzw. niezawodowej rodziny zastępczej, od 2008 roku pozostawała czwórka rodzeństwa - dwie dziewczynki i dwóch chłopców.

d2zhfeu

Z czasem dwoje starszych dzieci usamodzielniło się i pod opieką kobiety zostały młodsze dzieci. Z zebranych dowodów wynika, że począwszy od 2010 roku podejrzana wszczynała awantury, podczas których używała wobec podopiecznych słów obelżywych, dziewczynkę niejednokrotnie zamykała w garażu, ograniczała dzieciom dostęp do jedzenia i kontakty z rówieśnikami, szarpała i popychała dzieci, zadawała im uderzenia różnymi przedmiotami i rękoma.

Z relacji pokrzywdzonych wynika także, że byli zastraszani przez podejrzaną po to, by nie ujawniali tego, w jaki sposób są traktowani w rodzinie zastępczej.

Ustalenia śledczych pozwoliły przedstawić 59-latce zarzuty.

Dzieci obecnie pozostają pod opieką innej rodziny zastępczej. Kobieta złożyła wniosek o rozwiązanie umowy stanowiącej podstawy sprawowania nad nimi opieki.

d2zhfeu

Podczas przesłuchania nie przyznała do przedstawionych zarzutów. Według niej, dobrze zajmowała się podopiecznymi.

To kolejna sprawa z Łęczycy dotycząca znęcania się nad podopiecznymi. Kilkanaście dni temu prokuratura skierowała do sądu w Łęczycy akt oskarżenia ws. rodziny zastępczej z tego miasta oskarżonej o znęcanie się nad podopiecznymi i pedofilię. 60-latek odpowie za znęcanie się nad dziewięciorgiem dzieci i wykorzystywanie seksualne siedmiorga z nich. Jego 55-letnia żona jest oskarżona o znęcanie nad 10 podopiecznymi.

Zobacz też: "Krzyków nie dało się słuchać". Sąsiedzi o rodzinie zastępczej z Łęczycy

d2zhfeu

Podziel się opinią

Share
d2zhfeu
d2zhfeu
Więcej tematów