Trwa ładowanie...

Mateusz Morawiecki skieruje wniosek do TK. Informacje w tej sprawie przestawił Müller

"Premier Mateusz Morawiecki skieruje to TK wniosek dotyczący kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z Konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie" - napisał w mediach społecznościowych Piotr Müller.
Share
Mateusz Morawiecki
Mateusz MorawieckiŹródło: PAP, Fot: Leszek Szymański
d3ql4r0

Piotr Müller przekazał, że w środę 3 marca odbyło się posiedzenie Rady Ministrów, na której rozmawiano o "przekroczeniu kompetencji przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej polegającego na stwierdzeniu wyższości prawa europejskiego nad Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej".

Mateusz Morawiecki skieruje wniosek do TK

Na oficjalnej stronie rządowej czytamy, że "zgodnie z utrwalonym, wieloletnim orzecznictwem polskiego Trybunału Konstytucyjnego nie ma żadnej wątpliwości co do nadrzędności polskich norm konstytucyjnych nad innymi normami prawnymi".

d3ql4r0

Rzecznik rządu dodał, że potwierdzają to liczne rozstrzygnięcia TK w różnych składach orzekających. "Od początku polskiego członkostwa w Unii Europejskiej" - wyjaśnił polityk.

Piotr Müller przekazał również, że spory prawne ws. suwerenności państw członkowskich w zakresie kompetencji nieprzekazanych na rzecz UE występowały w wielu krajach członkowskich.

"Były one jednak jednoznacznie rozstrzygane i wskazywały na nadrzędność norm konstytucyjnych nad prawem europejskim" - napisał rzecznik rządu i dodał, że takich rozstrzygnięć dokonały m.in. "właściwe sądy lub trybunały" m.in. we Francji, Niemczech i Czechach.

W związku z tym na wniosek Rady Ministrów "mając na celu zachowanie spójności polskiego systemu prawnego" Mateusz Morawiecki ma skierować do TK "wniosek dotyczący kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z Konstytucją RP oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie".

Zobacz też: Szczepionka na COVID produkowana w Polsce? Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiada

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ql4r0

Podziel się opinią

Share
d3ql4r0
d3ql4r0
Więcej tematów