WP

Mateusz Morawiecki musi sprostować nieprawdziwe informacje. Ma na to 48 godzin

Premier Mateusz Morawiecki musi sprostować nieprawdziwe informacje na temat smogu w Krakowie. Tak zdecydował Sąd Apelacyjny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mateusz Morawiecki musi sprostować swoje słowa
Mateusz Morawiecki musi sprostować swoje słowa (East News)
WP

Premier podczas konwencji wyborczej PiS stwierdził, że "ci którzy rządzili tym miastem nie zrobili nic lub prawie nic" w sprawie ochrony powietrza. Prawnicy prezydenta Krakowa złożyli z tego powodu pozew w sądzie.

Teraz premier ma 48 h na "sprostowanie nieprawdziwych informacji o tym jakoby władze miasta Krakowa nie zrobiły nic lub prawie nic” na rzecz poprawy jakości powietrza" - informuje Radio Zet.

Wcześniej Sąd Okręgowy w Krakowie w trybie wyborczym oddalił wniosek prezydenta Krakowa przeciwko Morawieckiemu. Uznał, że wypowiedź premiera "nie jest wypowiedzią, którą można weryfikować w kategoriach prawdy i fałszu, a jest jedynie oceną nadawcy wypowiedzi, podczas gdy stanowi wypowiedź jednoznacznie deskryptywną, umożliwiającą zdekodowanie jej treści w sposób jednoznaczny, weryfikowalną w tych kategoriach".

WP

Pprezydent Krakowa nie zgodził się z tą decyzją i złożył zażalenie. "Absolutnie nie zgadzam się ze stanowiskiem, że wypowiedź premiera miała charakter ocenny. W świetle złożonych dokumentów pokazujących wszelkie działania miasta - choćby likwidacja niskiej emisji (usuwanie pieców) oraz działania osłonowe, ale i kierowane do ministrów apele i pomysły na rozwiązanie kwestii smogu - oraz w świetle pozytywnego dla miasta raportu NIK, nie można stwierdzić, ze nie zrobiono "nic" - napisał na Facebooku Jacek Majchrowski.

Teraz Sąd Apelacyjny w Krakowie zmienił decyzję, która zapadła w sądzie pierwszej instancji. Sąd zakazał także Mateuszowi Morawieckiemu rozpowszechniania nieprawdziwych informacji w tej sprawie.

WP

Sprostowanie ma pojawić się na antenie telewizji TVP INFO i Polsat News przed głównymi wydaniami serwisów informacyjnych, na głównej stronie profilu Prawa i Sprawiedliwości na Facebooku, oraz w Gazecie Krakowskiej, Dzienniku Polskim i Gazecie Wyborczej - informuje radio RMF FM.

Zobacz także: Majchrowski o pozwaniu Morawieckiego: "Słowa coś znaczą, więc liczyłem, że Pan premier sprostuje"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP

Zobacz także: Byliśmy z premierem przez cały dzień. Zobacz, jak wygląda praca szefa rządu

WP
WP