Masz kota? Poznaj sposoby na oszczędne planowanie wydatków
Wciąż utrzymuje się przekonanie, że posiadanie pupila w domu to spory comiesięczny wydatek, który wzrasta, gdy nasz czworonogi przyjaciel choruje. Faktycznie, wydatki ponoszone na opiekę weterynaryjną, w zależności od świadczonych usług, nie są małe. Koszt utrzymania kota można łatwo obniżyć.
05.02.2015 14:35
Warto choćby pamiętać, że drogie legowiska, zabudowane kuwety czy wymyślne zabawki nie zawsze są najlepsze dla naszego zwierzęcia. Aby zaoszczędzić pieniądze wystarczy zaplanować cykliczne wydatki. Oto kilka porad.
Legowisko
Dla naszych mruczków chcemy jak najlepiej – zależy nam na tym, aby zdrowo rosły i dobrze się u nas czuły. Chcąc rozpieścić naszego pupila, wydajemy dużo pieniędzy na zakup odpowiedniego legowiska czy budki zaopatrzonej w funkcjonalny drapak. Producenci proponują nam szeroką gamę możliwości, od tradycyjnych i prostych posłań po wyszukane konstrukcje. Jednak warto pamiętać że mruczek równie dobrze będzie się czuł w wiklinowym koszyku wyściełanym kocem, jak i w fantazyjnej budce. Jednak to zakup tego pierwszego pozwala sporo zaoszczędzić.
Kuweta
Kocia toaleta może być prostokątna lub kwadratowa, z zadaszeniem albo z podwójnym dnem czy nawet samoczyszcząca. Wybór jest spory, a ceny wzrastają wprost proporcjonalnie do dodatkowego wyposażenia. Najważniejszy jednak jest rozmiar produktu – musi być dobrany do wielkości naszego pupila – a także jego odpowiednie ustawienie w domu. Pamiętajmy, aby kuwetę umiejscowić z dala od kocich misek i aby znajdowała się w ustronnym, spokojnym miejscu, w którym kot będzie się czuł bezpiecznie. Aby zmniejszyć wydatki warto zainwestować w prostą kuwetę, którą uzupełnimy wydajnym żwirkiem – bo to głównie od niego zależy utrzymanie higieny i komfort pupila.
Żwirek
Gotowe podściółki pozwalają na wygodne czyszczenie i utrzymanie higieny w kuwecie - te o wiele lepiej spełniają swoją funkcję niż zwykły piasek. Na półkach sklepów zoologicznych możemy znaleźć zarówno żwirki bentonitowe oraz drewniane, jak i silikonowe, wykonane z żelu krzemionkowego. Warto jednak pomyśleć o zakupie nie tyle najtańszego, ale wydajnego produktu. Coraz częściej sprzedawcy polecają ekologiczne drewniane żwirki, które bardzo dobrze absorbują wilgoć i pochłaniają zapachy. Zazwyczaj są one wykonane z włókien roślinnych, które nie zawierają żadnych dodatków chemicznych. Ich główną zaletą jest lekkość, ekologiczny skład oraz doskonałe właściwości zbrylające, które zamieniają ciecz w małe grudki. Dzięki temu można łatwo usunąć z kuwety nieczystości, wyrzucając je do toalety lub dosypując do ogrodowego kompostu. Co więcej, przy regularnym usuwaniu codziennych zabrudzeń, jedno wypełnienie kuwety może wystarczyć nawet do 6 tygodni (sprawdzone na żwirku Cat’s Best Eco Plus).
Karma
Aby kot był zdrowy i miał miękkie oraz lśniące futro, należy zadbać o odpowiednią, pełnowartościową dietę. Często sięgamy po karmę suchą lub mięsne puszki znanych marek, które tytułują się ekspertami w dziedzinie żywienia naszych pupili. Jednak nie zawsze wysoka cena idzie w parze z równie dobrą jakością. Opłaca się odrzucić reklamowe przekazy, sprawdzić skład karmy i upewnić się, czy produktu podobnej jakości nie można otrzymać w niższej cenie. Często można dobrać wartościowe jedzenie dla kota, które będzie odpowiednie nie tylko dla niego, ale również dostosowane do zasobności naszego portfela. Wybierając karmę lepiej zakupić duże i ekonomiczne opakowanie niż mniejsze, które w dalszej perspektywie jest droższe.
Zabawki
Koty uwielbiają zabawę. Aby ją urozmaicić, warto wyposażyć kota w zabawki. Jednak pamiętajmy, że możemy wybierać te najprostsze – myszki i piłeczki, które kosztują niewiele, a sprawiają niesamowitą radość. Zabawki można również stworzyć samodzielnie, wykorzystując kłębek wełny, sznurówkę czy robiąc kulę z papieru. Zwierzę będzie się nimi doskonale bawiło, a my nie przepłacimy, kupując drogie zabawki, które potem i tak zalegną w kącie.