Trwa ładowanie...

Mariusz Kamiński : zarabia 19 tysięcy i nie ma żadnych oszczędności

Blisko ćwierć miliona złotych – tyle wynoszą roczne zarobki ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Mimo tak wysokiego wynagrodzenia, polityk nie jest w stanie zaoszczędzić nawet symbolicznej złotówki.

Share
Mariusz Kamiński : zarabia 19 tysięcy i nie ma żadnych oszczędności
Źródło: PAP, Fot: Rafał Guz
d416ymu

Listopad 2015 rok. Początek obecnej kadencji Sejmu. Mariusz Kamiński w oświadczeniu majątkowym ujawnia, że ma jedynie 2 tysięcy złotych oszczędności i kredyt mieszkaniowy w Getin Banku na kwotę 85 tys. zł. Kilka miesięcy później Kamiński składa drugie oświadczenie majątkowe. Oszczędności już nie ma żadnych, choć w ciągu roku zarobił ok. 156 tys. złotych (jako poseł i sekretarz stanu w Kancelarii Premiera). Z trzeciego oświadczenia majątkowego za 2016 r. wynika, że Kamiński zarobił 198 tys. zł jako minister - koordynator ds. służb specjalnych, a dodatkowo 29 tys. zł parlamentarnej diety. W sumie 227 tys. zł (czyli ok.19 tys. zł brutto miesięcznie). Oszczędności jednak nadal brak, a spłata kredytu mieszkaniowego stoi w miejscu. Nadal jest to kwota 85 tys. zł.
Dla porównania, zastępca Mariusza Kamińskiego – minister Maciej Wąsik - przez dwa lata kadencji zaoszczędził 35 tys. zł. Na koniec 2015 roku miał 10 tys. zł, rok później już 45 tys. zł oszczędności.

Dziwne podejście ministra od służb

Na brak oszczędności w oświadczeniach majątkowych ministra uwagę zwrócił poseł PO Marcin Kierwiński. - Minister albo nie przykłada się do wypełniania oświadczeń majątkowych i sprawę traktuje bardzo lekko, albo zarabiając blisko 20 tys. zł miesięcznie wydaje te pieniądze w błyskawicznym tempie. Przecież Mariusz Kamiński, jak pozostali ministrowie również dostawał nagrody, które były stałym dodatkiem do pensji, dostawał pieniądze z Sejmu i zarabiał jako minister w Kancelarii Premiera. W sumie niemałe pieniądze. I z tych pieniędzy nie odłożył żadnych oszczędności? To delikatnie mówiąc bardzo dziwna sprawa. I powinno się tym zająć kierownictwo CBA. Nie jestem jednak naiwny i nie wierzę, żeby agenci prześwietlali działalność swojego pryncypała, który nadzoruje ich działalność… - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Marcin Kierwiński.

Zobacz także: Kamiński o prezesie PiS. "Całkowicie utracił kontrolę"

A na Twitterze dodał: – Środki finansowe w oświadczeniu majątkowym Mariusz Kamiński wpisuje: „nie dotyczy”. Tak szef służb traktuje jawność życia publicznego, której ma strzec. Ciężko uwierzyć, że kilka dni po wypłacie pensji plus PiS-owskiego dodatku nie ma kompletnie nic. Wielka ściema (…) – napisał Kierwiński. W podobnym tonie wypowiedział się dziennikarz śledczy „Warszawskiej Gazety Finansowej” Grzegorz Jakubowski. - Oświadczenie majątkowe ministra Mariusza Kamińskiego to wielka ściema. Twierdzi w nim, że nie ma grosza, mimo że zarabia ponad 20 tys. miesięcznie. CBA nie reaguje... – uważa Jakubowski.

W oświadczeniu majątkowym za 2016 rok nie ma wykazanych oszczęności Archiwum prywatne
W oświadczeniu majątkowym za 2016 rok nie ma wykazanych oszczęności Źródło: Archiwum prywatne, Fot: archiwum prywatne

Posłowie potrafią zaoszczędzić

Co ciekawe, jakiś czas temu portal mamyprawowiedziec.pl, przyjrzał się oszczędnościom obecnej kadencji Sejmu. Wnioski? Nowi posłowie, którzy zasiadają w Sejmie po raz pierwszy, byli w stanie bez trudu zaoszczędzić. Według wyliczeń portalu, średnio po 13 tys. zł. (stan na koniec 2015 – stan na koniec 2016). Kamiński zasiada już piątą kadencję, a oszczędności brak. Brak oszczędności może sprawić Kamińskiemu jeszcze jeden nie lada kłopot. Minister bowiem był na liście urzędników nagrodzonych wysokimi premiami. Dostał w 2017 r. – 65 tys. zł. Decyzją prezesa PiS, nagrodę będzie musiał zwrócić na Caritas. Jak to zrobi? Według Jacka Sasina, szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów będzie musiał pomyśleć o…pożyczce. — Będzie musiał znaleźć, są banki, instytucje, gdzie można uzyskać pożyczki – mówił Sasin w Radiu Zet. Dodał, że sam ma kredyty i pożyczka z banku jest „normalną instytucją, z której każdy obywatel ma prawo skorzystać

O komentarz do sprawy poprosiliśmy Stanisława Żaryna, rzecznika koordynatora ds. służb specjalnych. - Nie zajmujemy stanowiska w przywołanej przez Pana sprawie. Minister Mariusz Kamiński wypełnia oświadczenia majątkowe zgodnie z przepisami oraz stanem faktycznym - informuje nas Stanisław Żaryn.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d416ymu

Podziel się opinią

Share
d416ymu
d416ymu
Więcej tematów