Trwa ładowanie...

Mariusz Kamiński dostał dokumenty CIA. Dotyczą upadku komunizmu

Mariusz Kamiński dostał od CIA odtajnione dokumenty dotyczące upadku komunizmu m.in. w Polsce. Po powrocie z USA szef MSWiA i minister-koordynator służb specjalnych ma przekazać je IPN.

Share
Mariusz Kamiński dostał dokumenty CIA. Dotyczą upadku komunizmu
Źródło: PAP, Fot: Leszek Szymański
d3x29l8

Dokumenty, które Centralna Agencja Wywiadowcza przekazała szefowi MSWiA to 105 krótkoterminowych analiz. Powstały w drugiej połowie lat 80-tych i dotyczą okresu schyłku komunizmu w Europie.

"Opisują one upadek komunizmu w Polsce, ale też w innych krajach Europy Środkowej oraz na Bałkanach. Minister miał możliwość zapoznania się z nimi już wcześniej - tuż po ich odtajnieniu. Po przyjeździe do Polski przekaże materiały strony amerykańskiej Instytutowi Pamięci Narodowej" - powiedział PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

d3x29l8

Mariusz Kamiński dostał dokumenty CIA. Dotyczą upadku komunizmu

Mariusz Kamiński był głównym prelegentem konferencji w Waszyngtonie poświęconej 30-leciu upadku ZSRR. Organizował ją amerykański ośrodek politologiczny - Woodrow Wilson International Center for Scholars. Współorganizatorem wydarzenia była CIA, a oficjalne upublicznienie i omówienie kilkuset stron jej archiwalnych analiz było zwieńczeniem konferencji.

Zobacz też: "Nie będzie komuch pluł nam w twarz". Włodzimierz Czarzasty odpowiada

Odpowiedzialny za polski wywiad Kamiński spotkał się m.in. z dyrektorem Wywiadu Narodowego (DNI) Josephem Maguirem. Rzecznik ministra podkreśla, że było to drugie w tym roku spotkanie z odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i działania wywiadowcze przedstawicielami administracji USA najwyższego szczebla.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3x29l8

Podziel się opinią

Share
d3x29l8
d3x29l8
Więcej tematów