Trwa ładowanie...

Marilyn tylko czasowo? Konserwator wydał opinię w sprawie słynnej już kolekcji zdjęć

Konserwator przeprowadził ekspertyzę i wystawił opinię dotyczącą stanu części zdjęć z kolekcji Miltona Greene’a, którą wrocławskie przedsiębiorstwo Hala Ludowa kupiło za ok. 6,5 mln zł. Zachowany stan oceniany jest jako dość dobry, jednak okazuje się, że zdjęć nie można eksponować przy sztucznym świetle dłużej niż 1000 godzin rocznie. Obecnie Hala przygotowuje się do wystawy czasowej.

Share
Marilyn tylko czasowo? Konserwator wydał opinię w sprawie słynnej już kolekcji zdjęć
Źródło: Wikicommons
d42wvj5

W czerwcu 2014 r. wrocławskie przedsiębiorstwo Hala Ludowa zakupiło kolekcję ponad 3 tys. zdjęć autorstwa Miltona Greene’a, z których znaczną część stanowią fotografie Marilyn Monroe. Ponad 6,4 mln zł, które zapłacono za kolekcję, pochodziło z miejskiej kasy. Przedsiębiorstwo jednak przekonywało, że zakup zwróci się w przeciągu kilku najbliższych lat, głównie za sprawą otwarcia muzeum popkultury, w którym miałyby się znaleźć fotografie Greene’a. Miała to być jedna z atrakcji związana z Europejską Stolicą Kultury.

Tymczasem konserwatorzy dokonali ekspertyzy 68 fotografii z kolekcji i przedstawili opinię, w której stan zdjęć oceniony jest jako dość dobry. Przy części zdjęć znajdują się ślady kleju lub taśmy klejącej, na narożnikach i krawędziach doszło do rozwarstwienia się papieru fotograficznego, widoczne są tam też nakłucia po szpilkach lub załamania powierzchni, co tyczy się głównie zdjęć w większym formacie. Ekspertyza mykologiczna wykazała, że na badanych zdjęciach znajduje się 16 gatunków grzybów i sześć rodzajów bakterii, które jednak, jak uważają konserwatorzy, nie zagrażają pracownikom zajmującym się kolekcją oraz samym zdjęciom.

d42wvj5

Istotny w ekspertyzie konserwatorskiej jest jednak fakt, że zdjęcia te mogą być eksponowane przy sztucznym naświetleniu tylko określony czas.

"Zgodnie z wytycznymi maksymalny roczny czas ekspozycji obiektów szczególnie narażonych na autodestrukcję pod wpływem światła, przy natężeniu światła 50 lux wynosi 1000 godzin. (…) Należy zadbać, by zdjęcia nie były oświetlane bez potrzeby" - tak brzmi fragment opinii konserwatorskiej.

Co w związku z taką wytyczną chce zrobić Hala Ludowa? - Obecnie przygotowujemy się do wystawy czasowej zdjęć, która będzie czynna przez cztery tygodnie, najprawdopodobniej czerwca i lipca 2015 r. Decyzje dotyczące ekspozycji stałej nie zostały jeszcze podjęte - mówi Wirtualnej Polsce Bożena Rudyk z przedsiębiorstwa Hala Ludowa.

O dalszych działaniach dotyczących kolekcji zdjęć Miltona Greene’a będziemy jeszcze informować.

d42wvj5

Podziel się opinią

Share
d42wvj5
d42wvj5
Więcej tematów