Trwa ładowanie...
d2bhczx

Margwelaszwili: przekonsultujemy możliwość spotkania z Putinem

Prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili oświadczył, że wypowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina o gotowości spotkania będzie dogłębnie rozważona przez Tbilisi i przekonsultowana z zachodnimi partnerami - pisze gruziński portal civil.ge.
Share
Władimir Putin
Władimir PutinŹródło: PAP/EPA, Fot: Anatoly Malstev
d2bhczx

Zapytany w poniedziałek w Soczi, czy spotkałby się z prezydentem Gruzji, Putin odpowiedział: - Jeśli wyrazi ochotę, to dlaczego nie?. Powiedział, iż Rosja pragnie, by "tragedie minionych lat odeszły w przeszłość jak najszybciej".

Gruzja, która nie utrzymuje z Rosją stosunków dyplomatycznych od czasu kilkudniowej wojny w roku 2008 o Osetię Południową, początkowo rozważała bojkot igrzysk olimpijskich, ostatecznie jednak wysłała do Soczi sportowców i przedstawicieli gruzińskiego Komitetu Olimpijskiego.

- Jeśli jest możliwość takiego spotkania, które nadałoby pozytywny impuls stosunkom gruzińsko-rosyjskim, jeśli jest rzeczywista gotowość (Rosji) do przedyskutowania tego, co stanowi problem, to oczywiście jest powód, by przeprowadzić konsultacje w kraju i z zachodnimi kolegami i pomyśleć o takim spotkaniu - powiedział prezydent Gruzji.

d2bhczx

W ubiegłym tygodniu Kreml nie wykluczył, że do spotkania Putina z Margwelaszwilim może dojść podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi. Tbilisi jednak zdementowało te doniesienia.

Kreml odmawiał wszelkich kontaktów z poprzednim prezydentem Micheilem Saakaszwilim od roku 2008, gdy Rosja i Gruzja stoczyły kilkudniową wojnę o separatystyczną republikę gruzińską Osetię Południową. Gruzja zerwała wówczas stosunki dyplomatyczne z Rosją, która uznała za niepodległe dwie separatystyczne republiki gruzińskie: Osetię Południową i Abchazję. Gruzja uważa obie republiki za ziemie okupowane przez Rosję.

d2bhczx

Podziel się opinią

Share
d2bhczx
d2bhczx
Więcej tematów