Trwa ładowanie...
d2hlbup

Mali imigranci płyną do Włoch najczęściej bez rodziców

Aż 91 proc. spośród 28,2 tys. dzieci, które w minionym roku drogą morską dotarły do Włoch, podróżowało bez opieki lub było rozdzielonych z rodzinami - alarmuje UNICEF. To ponad dwa razy więcej niż w 2015 r.
Share
Mali imigranci bawią się balonami po tym, jak zostali uratowani podczas akcji ratunkowej na libijskim wybrzeżu
Mali imigranci bawią się balonami po tym, jak zostali uratowani podczas akcji ratunkowej na libijskim wybrzeżuŹródło: AFP, Fot: Andreas Solaro
d2hlbup

Większość dzieci docierających do Włoch bez opieki pochodzi z Erytrei, Egiptu, Gambii i Nigerii. W większości są to chłopcy w wieku od 15 do 17 lat, ale wśród nich były też młodsze dzieci i dziewczęta, które są szczególnie narażone na ryzyko wykorzystania seksualnego.

UNICEF zwraca uwagę, że drogą morską z Afryki Północnej do Włoch bez opieki podróżuje wyjątkowo dużo dzieci, które są uchodźcami. Dla porównania - jedynie 17 proc. dzieci, które w ubiegłym roku drogą morską dotarły do Grecji, podróżowało samotnie.

Pracownicy UNICEF w Palermo w tym roku rozmawiali z kilkoma dziewczynami, które w Libii były zmuszane do prostytucji - w ten sposób miały zapłacić za podróż łodzią przez Morze Śródziemne. Z kolei chłopcy, którzy docierają do Libii, są zmuszani do pracy fizycznej.

d2hlbup

Organizacja ocenia, że obecne procedury nie chronią wystarczająco dzieci, które znalazły się w zupełnie nieznanym środowisku. "Aby otoczyć je opieką i zapewnić bezpieczeństwo, potrzebny jest skoordynowany, europejski system i wspólne działania" - wskazuje UNICEF.

Wsparcie dla migrantów i uchodźców organizuje także m.in. Caritas w Polsce. W najbliższą niedzielę w Kościele katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Z tej okazji Caritas Polska uruchomiła aplikację mobilną dla obcokrajowców szukających schronienia w naszym kraju. Aplikacja ma pomóc im znaleźć informacje m.in. o tym, jaką pomoc prawną, medyczną i socjalną mogą otrzymać w Polsce.

d2hlbup

Podziel się opinią

Share
d2hlbup
d2hlbup
Więcej tematów