Trwa ładowanie...
Malala Yousafzai po otrzymaniu Pokojowej Nagrody Nobla: jestem dumna
x-news/TVN 24

Malala Yousafzai po otrzymaniu Pokojowej Nagrody Nobla: jestem dumna

Malala Yousafzai, 17-latka, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla, powiedziała, że czuje się dumna, iż 'jest pierwszą Pakistanką i pierwszą młodą osobą", która otrzymała to wyróżnienie.
Share
d1cgu7a

- Ta nagroda jest rekompensatą dla tych wszystkich dzieci, które pozbawione są głosu, a które powinny być usłyszane - powiedziała młoda laureatka. - Poprosiłam premiera Indii Narendrę Modiego i premiera Pakistanu Nawaza Sharifa, by dołączyli do nas podczas ceremonii wręczenia nagród - dodała Malala, która otrzymała nagrodę wraz z Kailashem Satyarthim, działaczem z Indii walczącym o prawa dzieci.

Malala jako 15-letnia dziewczyna przeciwstawiła się talibskim ekstremistom; świat usłyszał o niej w 2012 r., gdy została zaatakowana przez talibów w drodze ze szkoły. Fanatykom naraziła się prowadząc bloga, na którym opowiadała się za prawem kobiet do edukacji, wolności i decydowania o własnym losie w dolinie Swat, gdzie mieszkała i gdzie pakistańscy talibowie sprzeciwiali się prawu dziewcząt do edukacji. Talibowie oskarżyli nastolatkę o propagowanie zachodniego stylu życia i "nieprzyzwoite" zachowanie.

d1cgu7a

Za niezłomną postawę młodą Pakistankę nagrodził m.in. Uniwersytet Harvarda, a Parlament Europejski przyznał jej Nagrodę Sacharowa za zasługi w walce o prawa człowieka.

Noblowskie spekulacje, które pojawiły się już w ubiegłym roku, obnażyły podejrzliwość, z jaką postrzega ją wielu mieszkańców rodzinnej doliny Swat. "Nienawidzimy Malali Yousafzai, agentki CIA" - głosiła jedna ze stron, które pojawiły się wówczas na Facebooku.

Jednak w piątek, po ogłoszeniu decyzji Norweskiego Komitetu Noblowskiego, w wielu miejscach w Pakistanie zorganizowano przyjęcia i fety na cześć Malali, a premier Nawaz Sharif wysłał jej sms-a z gratulacjami oraz wydał komunikat, w którym oznajmił, że noblistka "przepełniła dumą Pakistańczyków i cały Pakistan".

"Jej sukces jest niesłychany i niezrównany. Chłopcy i dziewczęta na całym świecie powinni brać przykład z jej walki i jej zaangażowania" - głosi komunikat premiera Pakistanu.

d1cgu7a

W Mingorze, jej rodzinnym mieście w dolinie Swat, około 50 osób podzieliło się w piątek wielkim tortem na cześć młodej noblistki. W Peszawarze w klubie prasowym zebrało się 200 osób, które tańczyły i rozdawały ciastka z okazji wyróżnienia Malali.

- Ta nagroda przyznana córce tej ziemi Malali Yousafzai to nie tylko wyraz uznania dla tego, czego ona sama dokonała, ale też dla naszego poświęcenia podczas trwającej dziesięć lat wojny z terroryzmem - powiedział gubernator prowincji Chajber Pasztunchwa, Mehtab Ahmed Khan.

AFP zwraca jednak uwagę, że nie trzeba długo szukać krytyków Malali. - Jej działanie zwrócone jest przeciw islamowi i tradycji Pakistanu" - mówi w rozmowie z francuską agencją młody człowiek w Islamabadzie.

d1cgu7a

Podziel się opinią

Share
d1cgu7a
d1cgu7a
Więcej tematów